Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

co to jest HTML?

Kategoria: Internet, 18 sierpień 2011, 10:45, ilość odsłon: 618

Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie co to jest HTML? W luźnym tłumaczeniu HTML (ang. HyperText Markup Language) to hipertekstowy język znaczników służący do tworzenia stron internetowych.

Pozwala on przedstawić zawarte na stronie www informacje w przejrzysty sposób, nadając jej wygląd poprzez formatowanie tekstu wstawianie grafiki czy video, a co chyba jest najistotniejsze, tworząc swoistego rodzaju światową bibliotekę wykorzystując hiperłącza.

HTML został napisany w oparciu o język SGML i nie jest w dosłownym sensie językiem programowania, chociaż ma pewne jego elementy, jak swoją składnię, struktury i reguły stosowania. Składa się z kilku kluczowych komponentów: znaczników, typów danych, referencji znakowych, odwołań oraz deklaracji typu dokumentu. W składni HTML wykorzystuje się pary znaczników umieszczone w nawiasach ostrokątnych, np. <p> i </p> lub <table> i </table>. Przypisując znacznikom pewne właściwości, czy za pomocą atrybutów czy styli CSS, określamy wygląd dokumentu. Jedną z ważniejszych cech HTML jest niezależność działania od systemem operacyjnym - Windows, MacOS, OS/2, rożne odmiany Unixa, itd... Prototyp HTML stworzył w 1980 fizyk Tim Berners-Lee, Jego celem było stworzenie systemu informacyjnego bez gromadzenia w jednym miejscu dokumentów, głównie naukowych, dostępnego z dowolnego miejsca na świecie. Informacje są udostępnianie poprzez podanie adresu strony lub tzw. linka.

Na przestrzenie lat powstawały coraz bardziej rozbudowane wersje HTML – ostania to HTML 5. Różnice w interpretacji kodu przez różne przeglądarki bardzo utrudniały tworzenie stron www. Dlatego od 1996 specyfikacje HTML rozwijane są przez organizację World Wide Web Consortium (W3C). Niestety ciągle jeszcze występuje niekompatebilność w interpretacji HTML przez różne przeglądarki, które jak na to wygląda, nie potrafią jednoznacznie określić co to jest HTML, w czym niechlubny prym wiedzie Internet Explorer.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak zamieścić zewnętrzny arkusz stylów na stronie www

    Style CSS umieszczamy w zewnętrznym pliku z rozszerzeniem „.css” lub wewnątrz dokumentów HTML.

  • Wady i zalety Internetu

    Internet był przełomowym wynalazkiem w dziejach ludzkości, niemniej jak każde narzędzie posiada wady i zalety. Niewątpliwie od użytkownika zależy, czy będzie to narzędzie działające korzystnie i przynoszące pozytywy, czy wrę

  • Co to jest NAT?

    NAT jest techniką przesyłania tzw. ruchu sieciowe przez router, powiązany ze zmianą docelowych oraz źródłowych adresów IP, często również numerów portów TCP/UDP.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: co to jest HTML?