Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest hibernacja?

Kategoria: Pozostałe, 16 wrzesień 2011, 11:13, ilość odsłon: 874

Hibernacja to nie tylko znane wszystkim z biologii pojęcie zamrażania żywych organizmów. Ma ono także swoje znaczenie w świecie komputerowym.

A więc co to jest hibernacja w odniesieniu do kompterów? Otóż jest to sposób na dużo szybsze zamknięcie, a później włączenie komputera, niż zamykanie go w sposób standardowy. Zajmuje to oczywiście nieco więcej miejsca na dysku twardym, ale nie stanowi to dużego problemu, przy innych jego zaletach. Niewątpliwie taką zaletą jest to, że po ponownym uruchomieniu komputera zastajemy go w takim samym stanie, w jakim go zostawiliśmy.

Wszystkie działające przed wyłączeniem aplikacje zostają automatycznie zapisane w pamieci RAM, dlatego są one uruchamiane tuż po jego ponownym otwarciu. Typowo w systemach operacyjnych funkcja hibernacji jest przeważnie dostępna. Gdy wiemy już, co to jest hibernacja, zastanówmy się, jak przełączyć nasz komputer na tryb hibernacji. Otóż wystarczy rozwinąć pasek startowy na ekranie naszego komputera, przejść do opcji uruchamiania oraz zamykania systemu. Wtedy należy nacisnąć przycisk Shift i odnaleźć w okienku opcję "hibernacja". Spowoduje to natychmiastowe zapisanie wszystkich aktywnych procesów, jakie komputer aktualnie wykonuje na dysku oraz zamknięcie komputera. Kiedy będziemy chcieli ponowinie uruchomić komputer, wystarczy nascisnąć przycisk włączający system, co spowoduje dużo szybsze uruchomienie komputera, z otwartymi i gotowymi do działania aplikacjami, które były aktywne w czasie jego ostatniego zamknięcia.

Przewidywany czas włączania się komputera przebywającego w stanie hibernacji wynosi jedynie kilkanaście sekund. Jeśli próbowaliśmy włączyć w naszym komputerze funkcję hibernacji a z jakichś przyczyn nam się to nie udało, należy przejść do panelu sterowanie i sprawdzić, czy opcja hibernacji jest prawidłowo zaznaczona.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak stworzyć dysk z folderu (Win XP)?

    Sposób na utworzenie dodatkowego dysku, który będzie nas kierował do konkretnego folderu. Żeby stworzyć dysk na bazie jakiegoś folderu musimy posłużyć sie poleceniem subst (znanym zresztą z dosa). Klikamy Start > Uruchom...

  • Boot.ini – jak naprawić zepsuty plik boot.ini?

    Plik boot.ini zawiera "w sobie" informacje potrzebne do prawidłowego startu systemu. Jeśli zdarzy nam się nieprzyjemny wypadek i zostanie on uszkodzony, albo co gorsza – skasowany – wówczas należy jak najszybciej naprawić tą wpadkę.

  • Msconfig – jak skutecznie go konfigurować?

    Msconfig to skrót od Microsoft Configuration, które jest narzędziem konfigurowania systemu. Możemy dzięki niemu właczyć/wyłaczyć aplikacje startowane wraz z systemem, a także sprawdzić, jakie usługi systemowe mają być wstrzymane.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest hibernacja?