Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest HDMI?

Kategoria: Pozostałe, 17 sierpień 2011, 13:54, ilość odsłon: 388

Gwałtowny rozwój technologii komputerowych idzie w parze z rozwojem technologii telewizyjnych.

Jeśli stykamy się ze skrótem HDMI, możemy się zastanawiać, co on oznacza. Co to jest HDMI? To nazwa złącza cyfrowego, które umożliwia przesłanie pojedynczym kablem obrazu w jakości High Definition, także w wersji 3D, oraz dźwięk do ośmiu kanałów w audio. HDMI to nowy standard, który dokumentnie wyparł połączenie analogowe, tuż po rozpowszechnieniu płaskich ekranów ciekłokrystalicznych LCD. Technologia LCD wymaga do swojej pracy i właściwego działania tego, aby obraz był przesłany pod postacią czystego sygnału cyfrowego. Zatem podłączanie telewizorów bądź ekranów LCD za pomocą kabli z sygnałem analogowym powodowało wielki uszczerbek na jakości obrazu, gdyż sygnał ten musiał być przekonwertowany dwukrotnie: z cyfrowego na analogowy, a następnie jeszcze raz z analogowego na cyfrowy. W trakcie każdej z tych operacji tracone są bity.

Pierwsze kable HDMI przesyłały strumień bitów o wielkości około 4,95 Gbit na sekundę. Dzięki temu odbiorca otrzymywał obraz HD z 8-bitową gamą kolorów oraz nieskompresowany cyfrowo sygnał audio. Obecnie używany jest kabel HDMI 1.4. W mamy tutaj zintegrowane: Ethernet Channel (HEC), umożliwiający użytkowanie wielu urządzeń audio-video korzystających z internetu, bez dodatkowego kabla sieciowego, a ponadto połączenie audio-video może działać w obie strony przy jednym kablu. Co to jest HDMI- to nowoczesna technologia mająca na celu coraz lepszą jakość odbioru cyfrowego obrazu.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak przyspieszyć komputer?

    Wideo-porada o tym jak przyspieszyć komputer.

  • Co to jest fps?

    Grając w gry, spotykamy się z takim pojęciem, jak fps. Co to jest fps? W dosłownym tłumaczeniu to są „frames per second”, czyli „klatki na sekundę”.

  • Jak umieścić znak wodny na zdjęciu?

    Mały i dyskretny znak wodny umieszczony na zdjęciu, jest najlepszym sposobem na zapobiegnięcie bezprawnego kopiowania i powielania naszych zdjęć.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest HDMI?