Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest hardware?

Kategoria: Narzędzia, 13 czerwiec 2011, 11:27, ilość odsłon: 5226

Przeglądając opisy programów, czy też artykuły w sieci na temat komputerów, spotkać można określenie „hardware”. Występuje ono często wraz z drugim słowem „Software” (np. hardware i software). Co oznaczają te terminy?

„Software” to po prostu wszelkie oprogramowanie. Całkiem inną sprawą jest hardware.

Czym jest hardware?

Hardware to angielskie słowo, które oznacza sprzęt komputerowy. Może być to procesor, twardy dysk, czy karta muzyczna, ale także myszka, monitor, skaner czy drukarka. Jak widać obejmuje ten termin wszystko, co tylko możliwe – każdy fizyczny element komputera. Warto jednak zauważyć, że sporo sprzętu hardware ma przeinstalowane oprogramowanie – jak na przykład sterowniki czy aplikacje zarządzające, zwane firmware.


Jak więc widać, każdy komputer składa się z dwóch elementów – hardware, czyli sprzętu, a także zainstalowanego na nim software. Jeśli chodzi o sam hardware to oczywiście najważniejszym elementem jest płyta główna, a pozostałe ważne to karta graficzna, zasilacz, a także płyta główna. To podstawa naszego komputera. Do tego dochodzi oczywiście pamięć RAM i karta muzyczna. Oczywiście cena każdego komponentu uzależniona jest od wielu czynników – parametrów, firmy, a także miejsce, w którym kupujemy hardware.

Pamiętajmy także o tym, że dobór właściwych elementów ma wpływ na cała pracę komputera, warto więc poświęcić nieco czasu i zapoznać się z naszymi innymi poradami dotyczącymi sprzętu – doradzamy między innymi jakie kupić karty graficzne, skanery, drukarki, itp. Wszystkie te artykuły znajdują się w dziale porad na pobierz.pl. Zapraszamy do zapoznania się z nimi – z pewnością przydadzą się każdemu użytkownikowi!

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak dodać program do autostartu?

    Każdy z nas, pracując z komputerem, chciałby, aby praca ta była jak najwygodniejsza, bezproblemowa, a programy uruchamiały się szybko i były zawsze pod ręką.

  • konwersja pdf

    Plik PDF to powszechnie używany dziś standard przesyłania różnego rodzaju dokumentów – a zwłaszcza tych ważniejszych, jak faktury czy rachunki. Pliki tego typu są nieedytowalne i nie możemy wprowadzać na nich żadnych zmian.

  • Co to znaczy shareware?

    Często wyszukując na pobierz.pl interesującej nas aplikacji, znajdujemy takie, które określane są jako shareware. Co oznacza ten termin?


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest hardware?