Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest gnu?

Kategoria: Pozostałe, 13 czerwiec 2011, 11:23, ilość odsłon: 1108

Z pewnością niejeden z naszych czytelników spotkał się z określeniem GNU, jednak nie każdy wie, co ono oznacza. Wypada więc zrobić małą prezentację. GNU to uniksopodobny system operacyjny, na który składa się wyłącznie wolne oprogramowani

Nazwa ta to skrót od słów GNU, co w oryginale stanowi zabawne zdanie „GNU's Not Unix”, czyli „GNU to  Nie Unix”. System ten jako pierwszy zaczął wprowadzać Richard Stallman. Był to zarazem pierwszy projekt Fundacji Wolnego Oprogramowania (FFS, czyli. Free Software Foundation).

co to jest gnu?

Projekt ten zakłada stworzenie kompletnego systemu i mimo że jest on już od dawna gotowy, to jednak wciąż pojawiają się kolejne jego wersje, zawierające coraz to nowsze programy i aplikacje. Wydaje się je w specjalnych pakietach i rozróżnia na kilak typów. GCC to  zestaw kompilatorów (GNU Compiler Collection), GBU to narzędzia dla programistów (GNU Binary Utilities lub binutils), powłoka bash, GNU Coreutils (coreutils), czyli narzędzia i biblioteka funkcji języka C GNU C Library.

Oficjalnym jądrem systemu jest Hurd, aczkolwiek nie jest ono kompletne i doskonałe, dlatego też wielu użytkowników woli stosować jądro z Linuxa. Specjalnie na użytek Projektu GNU została stworzona licencja GNU General Public License (GPL), a także dwie inne - GNU Lesser General Public License (LGPL) i GNU Free Documentation License (GFDL). GNU GPL jest obecnie najczęściej używaną licencją wolnego oprogramowania. Znajduje się pod nią większość programów GNU, a także sporo programów nie będących jego częścią. Zezwala ona wszystkim użytkownikom oprogramowania nią objętego uruchamiać, kopiować, modyfikować i rozprowadzać je, zabraniając jednocześnie nakładania na rozprowadzane kopie (lub zmodyfikowane wersje) dodatkowych warunków czy też pobierania za nie opłat.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest plik?

    Odpowiadając najprościej na pytanie o to, czym jest plik, powiedzieć można, że jest to przede wszystkim podstawowa jednostka, z której korzystamy, chcąc przechować w komputerze jakieś dane i mieć możliwość ich segregacji.

  • Co to jest HDMI?

    Gwałtowny rozwój technologii komputerowych idzie w parze z rozwojem technologii telewizyjnych.

  • Jak wyłączyć pocztę głosową?

    Każdy chyba przeżył chwile zdenerwowania, kiedy dzwoniąc do znajmego, złapała nas poczta głosowa.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest gnu?