Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest FTP?

Kategoria: Internet, 20 wrzesień 2011, 15:08, ilość odsłon: 2269

Z terminem FTP bardzo często spotykamy się w Internecie. Większość odpowiadając na pytanie, co to jest FTP, odpowiedziałaby, że jest to kopiowanie lub przesyłanie plików na serwer.

W rzeczywistości transmisja danych (przesyłanie plików) odbywa się z wykorzystaniem dwóch połączeń TCP, kontrolnego do przesyłania poleceń i „właściwego” do przesyłania danych. W takim razie co to jest FTP? Otóż FTP (ang. File Transfer Protocol, pol. protokół transferu plików) to protokół komunikacyjny typu klient-serwer wykorzystujący połączenie TCP. Większość przeglądarek ma wbudowany FTP, tzn. że można za ich pomocą przesyłać pliki na serwer. Jednak lepiej i wygodniej skorzystać jest ze specjalnych programów, które oferują nam dodatkowe możliwości, jak chociażby określenia stopnia dostępu (zabezpieczenia) naszych plików i katalogów na serwerze. W internecie można znaleźć sporo bezpłatnych, o różnym stopniu zaawansowania tzw. programów FTP-owych Total Commander – chyba najbardziej znany program typu klient-serwer. Oferuje naprawdę duże możliwości. Najnowsza wersja to 7.56a.

FileZilla - prosty w użyciu klient FTP o dużych możliwościach , wyposażony we wsparcie technologii połączeń przez firewall i Proxy oraz protokoły Kerbeross i SSL.
FTP Commander - program posiadający wszystkie standardowe funkcje jak pobieranie, kasowanie czy wysyłkę plików, tworzenie i kasowanie folderów oraz zmianę atrybutów.
FlashFXP - jeden z bardziej popularnych programów typu klient FTP i FXP na rynku o ogromnych możliwościach i prostym interfejsie.
Core FTP - darmowa wersja jest zubożona o kilka profesjonalnych funkcji, ale nadal wspiera protokoły SSL, TSL, SFTP. Pozwala na pobieranie i wysyłkę plików oraz podstawowe operacje na katalogach.
DeluxeFTP - szybki klient FTP umożliwiający uproszczenie procedur pobierania plików z serwerów.
BladeFTP – program z naprawdę dużymi możliwościami, pozwala na połączenie z kilkoma serwerami jednocześnie i ma rozbudowany system zarządzania.
FtpRightM - klient FTP ze wsparciem dla połączeń przez firewall i proxy Wykorzystuje mechanizmu Drag and Drop (przeciągnij i upuść) .

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest FTP?