Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest freeware?

Kategoria: Pozostałe, 13 czerwiec 2011, 11:25, ilość odsłon: 1501

Przeglądając strony naszego wortalu można natknąć się nieraz na określenie „freeware”. Skąd wzięło się to słowo i co ono oznacza?

Programy freeware

Sama nazwa „freeware” powstała z połączenie angielskich słów „free” (wolny) i „software” (oprogramowanie)”. Jest to po prostu rzecz darmowa – dotyczy to zarówno gier, jak i programów. Można ściągać ją za darmo i używać bez żadnych opłat. Aplikacje tego typu są pełne, tzn. nie mają żadnych ograniczeń w funkcjonalności, jak na przykład wersje demonstracyjne czy shareware. Co więcej – zabronione jest pobieranie jakichkolwiek pieniędzy za ich dystrybucję.

co to jest freeware?

Trzeba zauważyć, że niektóre wersje freeware są darmowe tylko dla konkretnych odbiorców – na przykład niektóre organizery są darmowe wyłącznie do wykorzystania domowego, czyli zabronione jest używanie ich przez firmy i inne organizacje przynoszące dochód. Można jednak wykorzystywać aplikacje freeware do dystrybucji produktów (dokumentów, grafiki, innych programów itd.) stworzonych przy użyciu programów na tej licencji. Nie ma więc ograniczeń możliwości ani konieczności pobierania opłat za wytworzone produkty.

co to jest freeware?

Może się wydawać, że jeśli ktoś rozpowszechnia swoją pracę a darmo, nie jest ona dużo warta. Jednak jest to założenie błędne. Dałoby się znaleźć darmowe programy z praktycznie każdej dziedziny, które mogą pochwalić się osiągnięciami jak ich komercyjne odpowiedniki, za które nieraz trzeba wyłożyć ciężkie pieniądze. Wystarczy tylko dobrze poszukać, a z pewnością odnajdziemy darmowy program do każdego możliwego zastosowania – od przeglądania sieci, poprzez tworzenie grafiki, aż po naprawdę duża i złożone gry.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest vpn?

    Jeśli interesuje nas temat bezpieczeństwa danych przesyłanych drogą telekomunikacyjną, to powinniśmy poznać odpowiedź na pytanie "Co to jest vpn?".

  • Jak wyłączyć splash screen? (Win XP)

    Jeżeli chcemy pozbyć się splash screena w Windows XP (czyli logo, które pojawia się wraz ze startem naszego systemu) możemy to zrobić w dość prosty sposób. Potrzebna będzie edycja pliku boot.ini.

  • Co to jest hp?

    Na pewno każdy z nas miał albo ma do czynienia z urządzeniami, oznaczonymi magicznymi literkami „hp”. Co to jest hp, co oznacza ten skrót?


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest freeware?