Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest formatowanie warunkowe?

Kategoria: Narzędzia, 10 sierpień 2011, 09:14, ilość odsłon: 1254

Formatowanie warunkowe to technika, która z pewnością przyda się każdemu, kto pracuje na arkuszach kalkulacyjnych, jak na przykład Excel.

Dzięki tej metodzie możemy automatycznie sformatować wiele komórek zależnie od zaistniałego zdarzenia. Umożliwia to bieżąca aktualizowanie danych oraz większą przejrzystość arkuszy kalkulacyjnych.

Jak wykonać formatowanie warunkowe?

Nim włączymy  formatowanie warunkowe, musimy wyznaczyć obszar, którego będzie dotyczyć, czyli komórki, jakie będą działać w formatowaniu warunkowym. Pomijamy tu nagłówki wierszy i kolumn. Po zaznaczeniu, wybieramy z opcji menu Format, a następ[nie formatowanie warunkowe.

f1

Otrzymamy tu różnorakie opcje wyróżnienia komórek. Na przykład mamy tutaj stawki towarów. Chcemy, aby formatowanie warunkowe dotyczyło wszystkich o określonych wartościach, np. między 300 a 500 pln. Wybieramy zatem „Większe niż” i wpisujemy 299. Potem wybieramy mniejsze niż 501. Dzięki temu program zaliczy tu wszystkie towary od 300-500 pln.

f2

Możemy również zdefiniować kolory komórek, wygląd pasków wartości oraz używane przy nich ikonki. Pozwoli to wyróżnić komórki formatowane warunkowo na arkuszu kalkulacyjnym, na przykład kolorem zielonym. Komórki zmienione poprzez formatowanie warunkowe są ‘odporne’ na próby zwykłego formatowania, czyli np. jeśli spróbujemy zmienić kolor tła w zielonej komórce, nie będzie to możliwe.

Jak zlikwidować formatowanie warunkowe? To również prosta operacja. Zaznaczamy komórki, które mają być zwolnione z formatowania warunkowego, następnie klikamy na ikonkę formatowania, zaznaczymy „Wyczyść reguły z zaznaczonych komórek” i potwierdzamy naszą decyzję.

Formatowanie warunkowe może mieć zastosowanie w różnorakich sytuacjach – przykład z towarami można zastąpić na przykład pensjami pracowników, ilością produkcji, itp. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego użytkownika.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak wyłączyć UAC?

    Nie wiesz jak wyłączyć UAC na własnym komputerze, mając system operacyjny Vista czy Windows 7 to ta porada powie Ci jak pozbyć sie UAC.

  • Co to jest partycja?

    Pojęciem komputerowym, często sprawiającym problem osobom, których wiedza na temat komputerów jest przeciętna, jest "partycja".

  • Syntezator ivona – jak działa?

    Osoby niewidome bądź niedowidzące też chcą mieć możliwość normalnej pracy zarobkowej przy komputerze.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest formatowanie warunkowe?