Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest formatowanie komputera? Jak je wykonać?

Kategoria: Systemy Operacyjne, 10 sierpień 2011, 09:10, ilość odsłon: 4282

Formatowanie komputera to nic innego, jak po prostu zlikwidowania istniejącego na twardym dysku systemu operacyjnego i zainstalowaniu innego systemu operacyjnego.

Jako że niektórym użytkownikom może sprawić to problem, oto mała instrukcja, jak wykonać krok po kroku instalację systemu. Za przykład posłuży XP, natomiast instalacja Vista i Windows 7 niewiele się od tego różnią.

Formatowanie dysku i instalacja systemu

Aby sformatować komputer, wkładamy do napędu płytę z systemem operacyjnym i wykonujemy reset. Jeśli nie mamy ustawionego CD/DVD na odtwarzania jako pierwsze, wciskamy F8 i wchodzimy do menu BIOS. Szukamy opcji BOOT SEQUENCE, wybieramy tam posiadany napęd, a po naciśnięciu jakiegokolwiek klawisza zostanie uruchomiona płytka z systemem. Robimy według pokazywanych na ekranie poleceń, a gdy przychodzi do wyboru, musimy nacisnąć ENTER na opcji „Aby rozpocząć instalację systemu Windows XP”.

formatowanie komputera

Potem naciskamy F8, następnie ESC. Stajemy przed wyborem partycji do sformatowania oraz rodzajem plików. Najlepszym wyjściem są NFTS. Otrzymamy możliwość szybkiego formatu, jednak odradzamy ją, ponieważ nie zawsze jest to dogłębna operacja. Formatowanie partycji zajmie czas zależny od tego, jaką będzie mieć wielkość. Po zakończeniu procesu komputer zrestartuje się i zobaczymy graficzne okno instalatora. Dalej postępujemy według instrukcji, potwierdzając wprowadzane parametry lub też zmieniając je wedle swojego uznania.
Jak widać formatowanie komputera to proces dość czasochłonny, ale zarazem prosty. Z pewnością dzięki tej poradzie każdy będzie sobie w stanie z nim poradzić bez większego problemu. Oczywiście formatowanie dla systemów Vista i Windows 7 przebiega nieco inaczej, ale dokładną instrukcję postępowania z nimi zamieściliśmy w osobnych poradach na stronie naszego vortalu. Zapraszamy tam, aby dowiedzieć się więcej na temat.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest formatowanie komputera? Jak je wykonać?