Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

co to jest Flash?

Kategoria: Internet, 20 wrzesień 2011, 14:08, ilość odsłon: 2361

Adobe Flash (dawniej Macromedia Flash) to program komputerowy do tworzenia animacji.

Animacje są tworzone na zasadzie tzw. klatek kluczowych i transformacjach obrazów dokonujących się pomiędzy tymi klatkami. Obsługiwane są grafika wektorowa jak i bitmapy. Grafikę wektorową można tworzyć bezpośrednio w programie, natomiast bitmapy importuje się najlepiej z specjalistycznych programów do obróbki zdjęć, np. Adobe Photoshop. Nowsze wersje Adobe Flash obsługują również dźwięki i wideo (QuickTime).

Od wersji Flash 5 program wyposażony został w język programowania – ActionScript. Jest on bardzo podobny do JavaScript i również działa na zasadzie obsługi zdarzeń. ActionScript w znaczący sposób upraszcza lub automatyzuje tworzone animacje. Pozwala również na stworzenie intereakcji pomiędzy animacją (zdarzeniami w niej zachodzącymi) a pozostałymi elementami strony internetowej. Możemy np. zmienić kolor czy zawartość nagłówka <h1> w dowolnym momencie animacji we Flash'u. Pod warunkiem, że moment ten będzie klatką kluczową lub jakimś innym zdarzeniem, np. najechanie myszą nad napis w animacji.
Konkurencją przy prostych animacjach typu „pokaz slajdów” stały się ostatnio jQuery. Pozwalają one uzyskać podobne efekty, natomiast ładują się szybciej i nie wymagają specjalnej wtyczki (np. Adobe Flash Player).

Tworząc animację zapisujemy ją w pliku charakterystycznym dla programu, z rozszerzeniem “.fla”. Żeby działała ona w internecie, należy ją wyeksportować do pliku „.swf” ”, a następnie wprowadzić na naszą stronę jako element typu <OBJECT>.

Najnowsza wersja to Adobe Flash CS5. Można ją testować za darmo przez 30 dni i jest do pobrania na stronach Adobe i kiedy już wiemy, co to jest Flash, możemy utworzyć w tym czasie naszą pierwszą i od razu naprawdę imponującą animację.

Inne porady z tej kategorii:

  • Przyśpieszanie Firefox

    Denerwuje Cię zbyt długi czas ładowania stron i nie wiesz jak zwiększyć prędkość Internetu? Jeśli tak to zapraszamy do lektury opisującej przyspieszanie firefoxa 3.

  • Pobieranie (ściąganie) plików z wrzuta.pl - pobierz plik MP3 z wrzuty!

    W zaledwie kilka sekund bez instalowania żadnych programów, skryptów itp. możesz ściągnąć plik audio (MP3) z serwisu wrzuta.pl. Jak pobrać plik audio z wrzuty? Dla przykładu chcemy pobrać...

  • Panic Button - dodatek do Firefoxa

    Dodatek dzięki któremu możemy uniknąć wielu kłopotów. Jeżeli lubimy umilać sobie czas w pracy za pomocą różnego rodzaju flashowych gier czy serwisów, które nie mają tak naprawdę nic wspólnego z naszym zajęciem...


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: co to jest Flash?