Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest firewall?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 09 sierpień 2011, 11:04, ilość odsłon: 757

Czasem, na przykład kiedy gramy w gry komputerowe, wyskakuje nam komunikat dotyczący tego, że nasz komputer ma firewalla i nie może przez niego połączyć się z czymś, bądź pobrać jakiegoś elementu.

Co to jest firewall? To specjalny program, który zabezpiecza nasz komputer i sieć przed włamaniami niepowołanych osób. Opiera się on bądź o sprzęt, bądź o oprogramowanie. Dosłownie to pojęcie oznacza ścianę ognia. Ma dokładnie za zadanie chronić prywatność naszych danych i naszej sieci od dostępu publicznego. Jego działanie polega na tym, że filtruje on nam dostęp z naszej sieci do Internetu. Na podstawie określonych reguł – takich jak protokół, adres nadawcy, port docelowy, port źródłowy, firewall przepuszcza bądź blokuje pakiety z sieci. Za pomocą firewalla można ograniczyć dostęp do niektórych folderów na komputerze, a także wpłynąć na użytkowanie przez innych odbiorców sieci określonych programów. Firewall chroni także przed Trojanami. Możemy także i samodzielnie zainstalować firewalla u siebie na komputerze. Wiele firm oferuje gotowe firewalle, które możemy zainstalować we własnym zakresie u siebie w domu i odpowiednio je skonfigurować.
Dodatkowo warto dodać, że Windows XP oferuje zabezpieczenia internetowe w formie zapory, która ma zapewnić ochronę komputerom domowym, które są bezpośrednio połączone z Internetem. Tak więc odpowiedź na pytanie, co to jest firewall, może brzmieć - to sprawdzone i powszechne zabezpieczenie naszego komputera, uniemożliwiające naruszenie prywatności naszych danych, lecz czasem utrudniające działanie pewnych opcji, które byśmy chcieli uruchomić.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest firewall?