Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest dysk twardy?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 13 wrzesień 2011, 11:48, ilość odsłon: 923

Mówiąc o budowie komputera, nie sposób pominąć pojęcia dysku twardego. A więc co to jest dysk twardy?

Otóż dysk twardy to rodzaj pamięci masowej, która przechowuje dane za pomocą nośników magnetycznych. Przy odpowiedzi na pytanie, co to jest dysk twardy, trzeba zastanowić się nad budową dysku. Otóż jego główną część stanowi jedna lub więcej płytek, które zrobione są z wypolerowanego aluminium i pokryte nośnikami magnetycznymi, które umożliwiają odczywanie danych, jak również ich zapis. Każda taka płytka posiada własną głowicę, która odpowiedzialna jest za zapis i odczyt.

Jak wygląda zapis danych na dysku? Odbywa się to poprzez przesłanie elektromagnetycznego strumienia na przykład przez wspomnianą głowicę, który to strumień wplywa na polaryzację materiału. Odczyt odbywa się w odwrotny sposób. Głowice poruszają się dzięki ramionom, którymi kieruje zwora. W taki sposób głowice poruszają się talerzach w różny sposób, w zależności od ich rotacji. Głowice to urządzenia niezwykle podatne na uszkodzenia, dlatego w tym celu montuje się specjalną obudowę, która chroni je przed wszelkiego rodzaju pyłami i innymi zanieczyszczeniami. Gdy głowica zostanie uszkodzona, rysuje ona płytkę, z której starta zostaje warstwa magnetyczna.

Dysk twardy wbudowany jest w obudowę komputera i aby móc z niego prawidłowo korzystać, zawsze należy najpierw go sformatować. Na rynku obecnie znaleźć można wielu producentów dysków twardych, którzy oferują naprawdę dobre urządzenia. Bez obecności dysku twardego nie ma możliwości korzystania z komputera, dlatego warto zadbać o to, żeby nasz dysk twardy był naprawdę dobrego pochodzenia. Wiadomo, że dla typowego laika w dziedzinie komputerów pojęcie dysku twardego jest znane, ale jego budowa jest już czarną magią. Wystarczy jednak tylko wiedzieć, co to jest dysk twardy i do czego służy, a przy wyborze odpowiednich parametrów pomóc nam mogą specjaliści w tej dziedzinie.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest dysk twardy?