Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

CO TO JEST DOMENA?

Kategoria: Internet, 22 czerwiec 2011, 10:00, ilość odsłon: 956

Domena jest częścią nazwy, która jest wykorzystywana przez serwery DNS do rozpoznawania adresów słownych i wiązania ich z adresami IP.

Domena jest częścią nazwy, która jest wykorzystywana przez serwery DNS do rozpoznawania adresów słownych i wiązania ich z adresami IP. Charakterystyczną cechą domen jest to, że tworzą one hierarchiczną strukturę. Całość adresu internetowego składa się zwykle z nazw kilku domen oddzielonych kropkami. W hierarchii tej, domenami najwyższego poziomu są na przykład:
com,
org,
net,
pl.
Każda z powyższych domen posiada swoje poddomeny. Przykładem może być poddomena edu dla domeny pl.  Następnie każda z poddomen może posiadać kolejny poziom swoich poddomen. Wprowadzenie takiej hierarchii powoduje podział stron internetowych na pewne kategorie. Stanowi to bardzo duże ułatwienie podczas poruszania się po Internecie.
Nazwy domen mogą składać się z liter, cyfr oraz znaku „-„. Należy jednak zauważyć, że w nazwach nie są rozróżniane wielkie i małe litery. Istnieją odmiany domen, które pozwalają na użycie narodowych znaków diakrytycznych, na przykład  charakterystycznych liter alfabetu polskiego.

Są to tak zwane IDN, czyli Internationalized Domain Name. W związku z tym, że nazewnictwo domen opiera się o standard ACII i jest zapisywane w siedmiobitowych znakach, nazwy, które posiadają znaki narodowe muszą być przekształcone ze standardu UNICODE tak, aby wielkość znaków była taka sama.  Do tego celu służy sposób zapisu Punycode. Współcześnie wszystkie przeglądarki interpretują nazwy domen IDN.
Dla użytkownika chcącego posiadać własną stronę internetową, istotną informacją powinno być, że za większość domen należy uiszczać opłaty. Zwykle są one uzależnione od tego, z jakiego poziomu hierarchii pochodzi domena. Przed zaplanowaniem takiego zakupu należy się również upewnić, że nazwa, którą użytkownik będzie chciał użyć, nie jest już zarezerwowana przez inną osobę.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: CO TO JEST DOMENA?