Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

CO TO JEST DNS?

Kategoria: Internet, 22 czerwiec 2011, 09:49, ilość odsłon: 1345

DNS to często spotykany w Internecie skrót. Można się zastanawiać co on właściwie oznacza. Z języka angielskiego rozwinięcie tego skrótu to Domain Name System, czyli system nazw domenowych.

DNS to często spotykany w Internecie skrót. Można się zastanawiać co on właściwie oznacza. Z języka angielskiego rozwinięcie tego skrótu to Domain Name System, czyli system nazw domenowych.
Usługa ta służy udogodnieniu użytkownikowi korzystania z sieci Internet. Dzięki dostępowi do DNS użytkownik nie musi pamiętać adresów IP stron, które chce przeglądać. Wpisując w przeglądarkę internetową adres słowny, np. pobierz.pl użytkownik nie musi martwić się o komunikację. Za przetłumaczenie tej nazwy na adres internetowy zrozumiały przez urządzenia sieciowe odpowiada DNS. Dla podanego przykładu numer IP rozumiany przez urządzenia to 78.46.37.185.


System DNS jest oparty o wiele serwerów, które zawierają dane o połączeniach nazw zrozumiałych dla człowieka z adresami IP. System ma sens tylko wówczas, gdy takich serwerów jest wiele. Ważne jest również, aby każdy podmiot udostępniający Internet, posiadał minimum dwa własne, niezależne serwery DNS. Niezależne oznacza, że w najlepszym wypadku powinny znajdować się w różnych lokalizacjach, należeć do różnych podsieci oraz tym samym mieć odrębne zasilanie i zabezpieczenia. Jest to tak istotną cechą serwerów DNS, ponieważ znacznie minimalizuje brak dostępności do usług w momencie, gdy jeden z serwerów z jakiegoś powodu przestaje działać. W najgorszym wypadku może to oznaczać zniszczenie lokalizacji jednego z serwerów.
Usługa DNS może działać na dwa sposoby:
Iteracyjnie,
Rekurencyjnie.


Iteracyjne działanie polega na odpytaniu najbardziej ogólnego serwera o nazwę. Jeśli on nie posiada danych, które mógłby przekazać pytającemu, odpowiada mu, że nie zna właściwej odpowiedzi, ale żeby zapytał serwer bardziej szczegółowy  - podaje który. W ten sposób pytane są kolejne serwery aż do uzyskania odpowiedzi.


Rekurencyjne działanie polega natomiast na odpytaniu najbardziej ogólnego serwera, który pyta kolejne serwery, aż do uzyskania odpowiedzi. Po uzyskaniu informacji przekazuje je pytającemu bezpośrednio, nie kierując go do innych serwerów.
Podsumowując, bez serwerów DNS korzystanie z Internetu było by bardzo skomplikowaną czynnością.

Inne porady z tej kategorii:

  • Czym są znaczniki HTML?

    Znaczniki HTML (ang. HyperText Markup Language , tłum. hipertekstowy język znaczników), służą jak sama nazwa wskazuje do oznaczania sposobu wyświetlania stron internetowych.

  • Rapidshare Downloader - wtyczka do Firefoxa

    Opis wtyczki do przeglądarki Firefox, która pozwala na usprawnienie pobierania plików z serwisu Rapishare.

  • Wszystko o protokole HTTP

    HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) jest protokołem przesyłania danych (dokumentów hipertekstowych) używanym przy przeglądaniu stron internetowych.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: CO TO JEST DNS?