Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest DHCP?

Kategoria: Internet, 17 sierpień 2011, 13:55, ilość odsłon: 2226

W technologii internetowej, jak i w nowych technologiach ogólnie spotykamy wiele skrótów, które nie mówią nam wiele.

Być może kiedyś zetknęliśmy się z określeniem DHCP. Co to jest DHCP? To specjalny protokół komunikacyjny, który umożliwia komputerom uzyskanie od serwera danych takich, jak: adres IP hosta, adres IP bramy sieciowej, adres serwera DNS oraz numer maski podsieci.
Jeżeli klient chce się połączyć z serwerem, wysyła do sieci lokalnej pakiety, zaadresowane do wszystkich odbiorców- proces ten nazwany jest odkrywaniem DHCP. Pakiety te zawierają prośbę o ostatnio używany adres IP, lecz może ona zostać zignorowana przez serwer. Natomiast oferta DHCP składana jest przez adres określający konfigurację komputera klienta na podstawie sprzętowego adresu urządzenia sieciowego. Żądanie DHCP wysyłane jest przez klienta, który ma już dane odnośnie serwera DHCP, lecz chce uzyskać także i inne parametry konfiguracji. Tu następuje potwierdzenie DHCP, którym jest wysyłanie odpowiedzi na żądanie klienta. Klient konfiguruje interfejs sieciowy w ramach reakcji na potwierdzenie. DCHP także wyznacza klientowi sieci czas dzierżawy IP, określający czas ważności ustawień.
Zatem w skrócie: co to jest DCHP? To taki system, który daje naszemu komputerowi w sieci jego IP, a także przypisuje i konfiguruje na pewien czas także i inne ustawienia, niezbędne do właściwego funkcjonowania naszej maszyny w sieci.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest DHCP?