Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest demo?

Kategoria: Pozostałe, 13 czerwiec 2011, 11:17, ilość odsłon: 5162

Przeglądając w sieci wortale poświęcone programom, a także strony ich producentów, można natknąć się na informację, że dany program dostępny jest w wersji „demo”. Co to właściwie oznacza?

Jest to skrót od słowa „demonstration”, czyli „demonstracja”. Można więc mówić o programach i grach w wersji demo, że to „wersje demonstracyjne” tych aplikacji.

Gry i programy w wersji demo

Termin „demo” kojarzy się jednak bardziej z grami niż programami. Dlaczego? Otóż programy „trial” to aplikacje, które działają przez określony czas (co opisujemy w osobnej poradzie). Natomiast wersje „demo” prezentują możliwości danej gry na jej fragmencie. Na przykład wersja demo gry typu surival horror „Penumbra – Czarna Plaga”. Pełna wersja gry składa się z kilkunastu różnych lokacji. Demo pozwala na eksplorację tylko pierwszej, co daje możliwość graczom na zapoznanie się z mechaniką zabawy, jej oprawą audiowizualną oraz początkiem historii. Demo jednak kończy się po dojściu do pewnego momentu, a jeżeli chcemy grać dalej, musimy nabyć pełną wersję gry.

co to jest demo

Programy w wersji demonstracyjnej działają nieco inaczej. Mamy tu po prostu ograniczoną funkcjonalność. Jeśli posługujemy się – przykładowo – aplikacją graficzną w wersji demo, może ona pozwalać na tworzenie rysunków, ale nie dawać dostępu opcji zapisu gotowego dzieła lub też nie mamy w niej dostępu do użytecznych narzędzi.

Zarówno gry i programy w wersjach demo można znaleźć na stronach naszego portalu. W obydwu przypadkach ich pobranie jest dość rozsądną rzeczą, jeśli zastanawiamy się na nabyciem pełnej wersji. Demo pozwoli nam na ocenienie możliwości danej aplikacji czy gry bez konieczności wydawania na to choćby złotówki.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak zostać informatykiem?

    Ponieważ rynek IT jest jedną z najbardziej obiecujących dziedzin, które ostatnio się rozwijają, kierunek informatyczny jest jednym z najczęściej obleganych przez maturzystów, a spowodowane jest to wieloma względami.

  • Co to jest FM?

    Nie każdy ma możliwość grania w piłkę nożną w życiu realnym, a na pewno mało osób może być przedstawicielem swojej ulubionej drużyny piłkarskiej.

  • Plik thm czym otworzyć?

    Być może zdarzyło się kiedyś napotkać plik z rozszerzeniem .thm. Jest to dość rzadko format dla przeciętnego użytkownika, więc nie wiadomo, co z nim właściwie robić. Oto mała porada, jak radzić sobie z tego typu plikami.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest demo?