Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest CSS?

Kategoria: Internet, 17 sierpień 2011, 08:49, ilość odsłon: 689

Często czytając o tworzeniu stron internetowych spotykamy się z pojęciem CSS. Spróbujmy więc powiedzieć sobie co to jest CSS.

Style CSS (ang. Cascading Style Sheets, w tłum. na pol. kaskadowe arkusze stylów) służą do określania wyglądu strony internetowej. Za ich pomocą możemy zdefiniować sposób pokazania praktycznie każdego elementu HTML w dokumencie, poczynając od zdjęcia, a kończąc na sposobie wyświetlania tekstu. Zewnętrzne arkusze CSS można stosować do wielu stron (np. do całej witryny), pojedynczej strony lub do każdego elementu strony. Pozwalają zdefiniować w prosty sposób zarówno pojedynczy znacznik jak i grupę znaczników. Przykładowo umieszczenie zapisów:

p {font: bold 12px;}
p.nrm {font-weight: normal;}
#tyt {font-size: 14px;}
spowoduje, że każdy tekst zamieszczony pomiędzy znacznikami <p> i </p> będzie wyświetlany jako pogrubiony , o wielkości fontu 12px. Natomiast tekst zawarty pomiędzy znacznikami <p class=”nrm”> i </p> będzie wyświetlany czcionką pogrubioną o wielkości 14 px.
Style CSS umieszczamy w zewnętrznym pliku z rozszerzeniem „.css” lub wewnątrz dokumentów HTML. Wewnątrz dokumentu możemy umieścić je w nagłówku strony pomiędzy znacznikami <style type=”css”> </style> , albo bezpośrednio przy znaczniku, np. <p style=”font: bold 12px”>. Umieszczenie stylu bezpośrednio przy znaczniku powoduje “nadpisanie” właściwości przypisanych wcześniej, czy to w zewnętrznym arkuszu stylów, czy w nagłówku dokumentu. W przypisywaniu stylów CSS obowiązuje hierarchia. Właściwości przypisane bezpośrednio przy znaczniku nadpisują właściwości przypisane do id (indeks elementu), te z kolei nadpisują właściwości przypisane do klasy elementów , które nadpisują właściwości przypisane do grupy elementów (p {font: bold 12px;}).

Żeby dołączyć zewnętrzny arkusz należy wpisać w nagłówku strony tekst:
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="style.css" > .
Fragment href="style.css" określa adres pliku dołączanego do dokumentu HTML. Do każdego dokumentu można przypisać kilka styli CSS, powielając tekst w nagłówku i zmieniając za każdym razem adres pliku. Mam nadzieję, że teraz przynajmniej w ogólnym zarysie wiadomo co to jest CSS.

Inne porady z tej kategorii:

  • Address html – wszystko o znaczniku address

    HTML jest podstawowym językiem kodowania do tej pory na całym świecie, jednym z najłatwiejszych do opanowania i najbardziej popularnych.

  • Jak zablokować dostęp do danej strony www?

    Prosty sposób na ograniczenie dostępu użytkowników naszego komputera do wybranych stron www. Jeżeli chcemy zablokować dostęp do danej strony www z naszego komputera możemy w tym celu posłużyć się bardzo prostą metodą, która bazuje na modyfi

  • Historia Internetu na świecie

    Historia Internetu na świecie jest niezbyt długa, jednak rozwój tego wynalazku na przestrzeni czasu jest imponujący.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest CSS?