Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest CMS?

Kategoria: Internet, 18 sierpień 2011, 10:32, ilość odsłon: 545

CMS (ang. Content Management System) to system zarządzania treścią.

Bardziej wnikając w pytanie co to jest CMS należałoby odpowiedzieć - jest to aplikacja internetowa lub zestaw aplikacji, umożliwiający w łatwy i prosty sposób utworzenie serwisu WWW oraz jego późniejszą aktualizację i rozbudowę.
Podstawową cechą CMS jest oddzielenie treści strony internetowej od jej wyglądu – czyli struktury dokumentu HTML. Najczęściej treść jest przechowywana oddzielnie (np. w bazach danych), a forma jej prezentacji jest zapamiętywana w postaci szablonów. Następnie system zarządzania treścią CMS generuje dynamicznie strony internetowe na podstawie treści pochodzącej z bazy danych oraz odpowiednich szablonów. Tak więc można jeszcze inaczej wytłumaczyć co to jest CMS. Jest to system dynamicznego tworzenia i zmieniania stron internetowych, dużo wygodniejszy i bardziej elastyczny niż przy zastosowaniu statycznych plików HTML. Wykorzystanie szablonów sprawia, że zmiana koncepcji graficznej całego serwisu sprowadza się do przygotowania i zamiany samego szablonu. Najnowsze systemy CMS dają również możliwość elastycznej i dynamicznej modyfikacji szablonów i struktury dokumentów.

W zależności od zastosowania systemy CMS podzielić można na kilka typów:


systemy zarządzania dokumentami (Document Management);
systemy zarządzania wiedzą (Knowledge Management);
systemy zarządzania zasobami cyfrowymi (Digital Asset Management);
systemy zarządzania obiegiem treści (Enterprise Content Management);
systemy zarządzania treścią znajdującą się na stronie internetowej (Web Content Management).

Obecnie najczęściej stosuje się system zarządzania treścią znajdujący się na stronie internetowej, prościej mówiąc, tworzy się strony, które modyfikują inne strony. Systemy CMS najczęściej oparte są na bazach danych (MySQL) i językach skryptowych działających po stronie serwera, takich jak: ASP, JSP, PHP, Python lub specjalistycznym oprogramowaniu również działającym po stronie serwera.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest CMS?