Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest cache?

Kategoria: Pozostałe, 17 sierpień 2011, 13:40, ilość odsłon: 945

Niektórzy z użytkowników komputerów nie zdają sobie sprawy z tego, jak często nasz komputer przechowuje dane w pamięci tak zwanej podręcznej, z której następnie czerpie pełnymi garściami w trakcie swojej pracy.

Co to jest cache? To właśnie jest pamięć podręczna, która działa na zasadzie przechowywania danych z niższymi parametrami w warunkach o parametrach wyższych. Umożliwia ona szybki dostęp do wolniejszej pamięci RAM, gdyż posiada niezwykle szybkie parametry czasu dostępu do danych.

W cache przechowywane są dane, do których komputer będzie chciał mieć dostęp w krótkim czasie. Mamy kilka rodzajów pamięci cache: dla dysku twardego, dla systemu plików i dla przeglądarki. W klasycznym dysku twardym pamięć cache podzielona jest na dwa obszary podsystemów: jeden odpowiedzialny za odczyt i buforowanie, oraz drugi – obszar opóźnionego zapisu. Dla plików cache polega na tym, że system operacyjny umieszcza zawartość plików w pamięci podręcznej a elementów takich, jak katalogi, nazwy plików w pamięci RAM. Manewr ten ma na celu zmniejszenie użycia dysku podczas zarówno odczytu, jak i zapisu danych. Pamięć podręczna dla plików posiada pojemność zazwyczaj od kilku megabajtów do kilku gigabajtów, zmieniane w trakcie pracy komputera na bieżąco pod wpływem użycia systemu. W trakcie przeglądania opcji internetowych, także możemy zetknąć się z pojęciem cache.

A co to jest cache dla stron www? To miejsce, wydzielone na dysku twardym, w którym przeglądarka zapisuje odwiedzone uprzednio strony. Ma to na celu przyspieszenie przeglądania wszystkich stron www, gdyż komputer nie musi wgrywać za każdym razem wszystkich danych od nowa, lecz korzysta z zapisanych w tej pamięci.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak zmienić literę dysku (Win XP)?

    Przykład na zastosowanie narzędzia "Zarządzanie dyskami". Jeżeli chcemy zmienić literę jakiegoś dysku (niestety porada nie dotyczy dysków systemowych i rozruchowych!) możemy posłużyć się narzędziem o nazwie "Zarządzanie dyskami".

  • Co to jest programowanie obiektowe?

    Nie tylko programiści mogą od czasu do czasu napotkać w artykułach czy też tekstach termin „programowanie obiektowe”. Co ono właściwie oznacza? Wyjaśniamy to poniższym tekście, który adresowany jest nie tylko do osób, zajmujących się pro

  • Klawiatura zamiast myszy? (Vista, XP)

    Windows umożliwia obsługę myszy za pomocą klawiatury. Jak z tego skorzystać? Nie ulega wątpliwości, że mysz jest najwygodniejszym narzędziem do poruszania się w systemie Windows. Może jednak zajść potrzeba obsługiwania jej z poziomu klawiatu


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest cache?