Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest bit?

Kategoria: Pozostałe, 09 sierpień 2011, 11:03, ilość odsłon: 1912

Wielu użytkowników komputerów zadaje sobie, lub kiedyś zadawało sobie pytanie o to, co to jest bit.

Bit to nic innego, jako najmniejsza zrozumiała jednostka, którą komputer jest w stanie odczytać . Po angielsku bit oznacza kawałek, ale także jest to skrót od sformułowania binary digit. Ponieważ komputer, jako urządzenie cyfrowe odczytuje dwa stany napięciowe: zero i jeden, czyli „jest napięcie” albo „nie ma napięcia”, zatem procesor oparty jest na binarnym systemie liczbowym. Procesor oblicza działania w procesie dwójkowego, binarnego systemu liczbowego.
Bit wprowadzono, kiedy system dziesiętny okazał się zawodny w trakcie obliczeń komputerowych. Przy pomocy dwóch bitów można przekazać aż cztery różne informacje - 00, 01, 10, 11, zaś trzy bity pozwalają na zapisanie już ośmiu informacji: 000, 001, 010, 011, 100, 101, 110 i 111. Ilość informacji możliwych do przekazania jest obliczana według następującego wzoru: 2 do potęgi x, a x oznacza liczbę używanych bitów. Z tych obliczeń wynika, że kilobit to nie 1000 bitów, a 210 bitów, czyli 1024 bity. Natomiast osiem bitów jest jednym bajtem.
Szybkość przesyłania danych oraz przepustowość kanału transmisji mierzona jest w bitach na sekundę (bps, b/s, bit/s), kilobitach na sekundę (Kb/s), megabitach na sekundę (Mb/s) bądź ostatecznie w gigabitach na sekundę (Gb/s). Dzięki tym informacjom zrozumienie tego, co to jest bit, nie powinno być takie trudne.

Inne porady z tej kategorii:

  • Plik thm czym otworzyć?

    Być może zdarzyło się kiedyś napotkać plik z rozszerzeniem .thm. Jest to dość rzadko format dla przeciętnego użytkownika, więc nie wiadomo, co z nim właściwie robić. Oto mała porada, jak radzić sobie z tego typu plikami.

  • Jak skonwertowac plik doc. na pdf?

    Wskazówki jak skonwertowac dokument w formacie doc. na pdf przy uzyciu programu do PDF.

  • Masz dość otwierania plików *.pdf przez przeglądarkę?

    Dość denerwującym jest momentami fakt, że pliki pdf, które znajdziemy w internecie są otwierane przez Adobe Reader z poziomu przeglądarki. Pokażemy jak temu zaradzić na przykładzie Adobe Reader 8.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest bit?