Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest baza danych?

Kategoria: Pozostałe, 16 wrzesień 2011, 13:12, ilość odsłon: 1145

Podczas pracy w jakiejkolwiek firmie czy instytucji na pewno nieraz zetkniemy się ze terminem baza danych.

Najprościej na pytanie o to, czym jest baza danych, odpowiedzieć można, że jest to zbiór danych i innych informacji, które gromadzić i przetwarzać można za pomocą specjalnie do tego stworzonych programów komputerowych. W dzisiejszych czasach komputerowe bazy danych są już na tak wysokim poziomie, że można gromadzić w nich informacje znakowe, numeryczne, wskaźnikowe czy oczywiście też tekstowe. Są to tak zwane multimedialne bazy danych, które potrafią zsynchronizować wiadomości z bazy z różnymi plikami multimedialnymi zapisanymi na danym komputerze. Typowa baza danych składa się z kolumn i wierszy tworzących tabele, w których adekwatnie wpisywane są wszystkie dane, które gromadzimy.

Zaletą tworzenia komputerowych baz danych jest fakt, iż w porównaniu z kartotekami na papierze, bardzo szybko jesteśmy w stanie wyszukać na przykład interesującą nas firmę poprzez wpisanie w przeznaczone do tego miejsce odpowiedniej frazy zawierającej na przykład fragment nazwy firmy.

Informacje w bazie danych można również sortować adekwatnie do tego, jakie informacje nas akurat interesują. Gdy wiemy już, czym są bazy danych, przyjrzyjmy się ich budowie. Ze względu na budowę bazy danych dzielimy na: relacyjne bazy danych, hierarchiczne bazy danych, obiektowe bazy danych, sieciowe bazy danych oraz obiektowo - relacyjne bazy danych. Bazy danych podzielić możemy również ze względu na sposób, w jaki się nimi zarządza. Mogą to być operacyjne bazy danych lub też analityczne bazy danych. Taka baza danych sprawdza się na przykład w sytuacji, kiedy pracując w firmie tworzymy zbiór firm, do których później wysyłamy oferty.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak dowiedzieć się czy konfiguracja naszego PC jest odpowiednia dla Visty?

    Prosty sposób na zbadanie zgodności naszego PC z Vistą. Najprostszym sposobem na dowiedzenie się czy nasza maszyna będzie w stanie uruchomić nowy system Microsoftu, jest skorzystanie z programu Windows Vista Upgrade Advisor, który można pobrać tu

  • Tuner dvb-t

    Komputer czy też laptop bardzo łatwo zmienić w odbiornik telewizyjny. W poprzednich poradach pokazywaliśmy, jak oglądać TV za darmo przez Inetrnet, natomiast w tej poradzimy, jak oglądać bez Internetu, ale z tunerem DVB-T.

  • Odtwarzanie .vob - jaki program użyć?

    Pliki z rozszerzeniem .vob to format konteneru dla płyt DVD. Zawiera w sobie wideo, audio, napisy, menu i zawartość panelu nawigacyjnego w jednym miejscu.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest baza danych?