Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest bajt?

Kategoria: Pozostałe, 19 sierpień 2011, 08:42, ilość odsłon: 1177

Co to jest bajt? Nazwa wywodzi się z angielskiego wyrazu „ugryźć”. To najmniejsza oznaczona jednostka informacji pamięci komputerowej, która składa się z ośmiu bitów.

W starszych maszynach komputerowych nie istniało pojęcie bajt, lecz określenie „słowo maszynowe”. Ośmiobitowy bajt czasem dzieli się na dwie części – dolną, bardziej znaczącą, i górną, znaczącą mniej. Termin bajt został użyty po raz pierwszy już w 1956 roku. Niemniej określenie owo zostało rozpowszechnione o wiele później. A co to jest bajt w różnych językach programowania? Język C oraz C++ definiują bajt jako "adresowalna jednostka danych, na tyle duża, by można było do niej przypisać każdy znak z zestawu znaków środowiska wykonawczego". Typ danych char języka C musi zawierać co najmniej 8 bitów. W Javie bajt jest zawsze zdefiniowany jako 8-bitowy. Najczęściej stosowanym skrótem dla bajta jest wielka litera B, dla odróżnienia go od małego b, oznaczającego bit. Natomiast miary wielkości bajtów są już używane z przedrostkami, określającymi ich ilość: kilo, mega, giga itd. Niemniej, tu powstaje poważny problem: określenia te stosują się do miary dziesiętnej, jako do określania odpowiednich potęg liczby dwa, natomiast nazywanie tak wielokrotności innej liczby jest niezgodne ze standardami układu SI - kilo oznacza 1000, a nie 1024.

Niemniej producenci nośników pamięci i urządzeń sieciowych, z powodów marketingowych, podają miary w systemie SI, co w istocie prowadzi do błędów logicznych i nieporozumień.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest microsoft word? - zastosowanie i funkcje

    W dzisiejszych czasach, w których maszyny do pisania zostały zepchnięte kompletnie do lamusa, pytanie „co to jest microsoft word” może lekko zaskoczyć.

  • Odtwarzanie plików amr

    AMR to skrót od angielskich słów Adaptive Multi-Rate i jest formatem kompresji plików audio. Stosuje się go zwłaszcza w urządzeniach mobilnych (GSM i UMTS).

  • Jak dobrać słowa kluczowe?

    Słowa kluczowe to dość istotna sprawa, jeżeli mamy zamiar promować naszą stronę w sieci. Ich właściwy dobór może zadecydować o popularności bądź witryny, zaś złe dobranie może sprawić, że odbiorcy nigdy do nas nie trafią.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest bajt?