Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jest adware?

Kategoria: Internet, 13 czerwiec 2011, 11:15, ilość odsłon: 2482

Przeglądając strony naszego wortalu, możemy natknąć się od czasu do czasu na aplikacje, posiadające rodzaj licencji określany jako „adware”. Co oznacza to słowo i na czym polega tego typu licencja?

Zacznijmy od tego, że termin ten powstał z połączenia dwóch angielskich słów: „adversitment”, czyli reklama oraz „software”, czyli oprogramowanie. Można powiedzieć zatem, że jest to oprogramowanie z reklamami. Czyli?

Programy adware

Aplikacje „adware” są najczęściej programami darmowy, ale podczas ich uruchomienia lub używania wyświetlane są reklamy. Mogą pojawiać się w momencie startu programu (jak na przykład Gadu-Gadu 10) lub też pokazywać się w jego interfejsie. Choć może być to nieco irytujące, nie zapominajmy, że jednak dzięki temu wydawca zarabia i może udostępnić nam swój produkt bez żadnych opłat. Istnieją także rodzaje adware, w których reklamy można wyłączyć – wiąże się to jednak najczęściej z koniecznością uiszczenia opłaty.

co to jest adware?

Całkiem inną kategorią są programy z ukrytym adware. Podchodzi to pod szkodliwe oprogramowanie, które w sposób całkowicie niezależny od powyższego adware może bez zgody odbiorcy, w sposób utrudniający obsługę komputera, wyświetla niechciane reklamy. W przypadku "ukrytych" modułów adware często łączone są one z innymi złośliwymi kodami, jak np. modułami szpiegującymi, dostarczającymi autorom aplikacji wiele informacji o użytkowniku – głównie adres IP, używany system operacyjny, przeglądarka a niekiedy strony, do których łączy się dany użytkownik. Do usuwania tego typu modułów służą programy typu Ad-Aware, Spybot Search & Destroy lub SpyBot Destroyer, jakie można znaleźć na naszych stronach.

co to jest adware?

Reklamy wyświetlane w ramach licencji, z którą użytkownik zgadza się przed instalacją programu są dużo mniej szkodliwe i usuwane są wraz z deinstalacją programu.

Inne porady z tej kategorii:

  • Wszystko o protokole HTTP

    HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) jest protokołem przesyłania danych (dokumentów hipertekstowych) używanym przy przeglądaniu stron internetowych.

  • Czym są style CSS i jak je używać?

    Style CSS (ang. Cascading Style Sheets , w tłum. na pol. kaskadowe arkusze stylów ) służą do określania wyglądu strony internetowej.

  • Dodowanie obrazków na forach

    Krótki poradnik dla początkujących, którzy chcieliby dowiedzieć się jak zamieszczać zdjęcia na różnego rodzaju forach. Współczesne fora oferują bardzo wygodną możliwość umieszczania na nich naszych obrazków.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jest adware?