Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Co to jes LAN?

Kategoria: Internet, 20 wrzesień 2011, 09:51, ilość odsłon: 1582

LAN (ang. Local Area Network) to sieć lokalna, często nazywana również siecią wewnętrzna.

Nazwę tę stosuje się do zamkniętych sieci ograniczających się najczęściej do jednego lub kilku budynków. Tego typu wewnętrzne połączenia stosuje się często w firmach lub na zamkniętych osiedlach. Mniejszą odmianą zamkniętych połączeń jest sieć osobista PAN (od ang. Personal Area Network) a większymi sieć miejska MAN (od ang. Metropolitan Area Network) i WAN (od ang. Wide Area Network). Używając bardziej obrazowego tłumaczenia, istoty sieci LAN i odnosząc się do Internetu moglibyśmy powiedzieć, że jest to pewna odmiana lokalnego Internetu, dostępna dla ograniczonej liczby użytkowników, dająca za to dużo więcej narzędzi do pracy niż przeglądarki i dokumenty HTML. Pewną odmianą sieci LAN jest intranet. O intranecie mówimy, jeżeli w wewnętrznej sieci mamy „postawiony” web serwer, umożliwiającego korzystanie z typowych dla Internetu, stron WWW czy poczty elektronicznej.

Sieci lokalne mogą być budowane w oparciu o różne topologie (strukturę połączeń użytkowników), takie jak gwiazda, magistrala, pierścień, drzewo czy siatka. Najczęściej stosowane są struktury typu gwiazda. Połączenia w LAN oparte są na kablach miedzianych (rzadziej na światłowodach, które są wykorzystywane do większych sieci) lub połączeniach bezprzewodowych (radiowych), tzw. Wi-Fi. W sieciach przewodowych najczęściej używaną techniką jest Ethernet – łączenie za pomocą kabli ethernetowych, kart sieciowych i przełączników. Przełącznik, to w pewnym sensie odpowiednik centralki telefonicznej, dla sieci LAN nazywane koncentratorem, ruterem (od ang. router) lub „habem” (od ang. hub). „Przełącznikami” mogą być również takie urządzenia, jak np. port szeregowy, port równoległy czy port podczerwieni. W bezprzewodowych sieciach LAN do połączeń najczęściej używa się Wi-Fi określony standardami IEEE 802.11.

Sieci lokalne można podłączyć do internetu łączem ADSL przy połączeniach telefonicznych, lub z wykorzystaniem telewizji kablowej czy dedykowanych łącz symetrycznych.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Co to jes LAN?