Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

BMP na JPG - jak wykonać konwersję?

Kategoria: Narzędzia, 27 czerwiec 2011, 09:21, ilość odsłon: 1275

Z pewnością każdy użytkownik komputera zetknął się z grafiką zapisaną w formacie .bmp. Jest to format pliku z grafiką bitmapową, zawierający w sobie prostą kompresję bezstratną RLE (która nie musi być użyta), informację o użytych kolo

Obsługuje tryby RGB oraz RGBA. Przeważnie pliki bmp mają dość duże gabaryty, lecz można sprawić, by miały nawet mniej niż 0,5 MB. Należy tylko przerobić je na .jpg. Jak tego dokonać?
Przeróbki pliku graficznego w formacie BMP na JPG dokonamy za pomocą każdego programu graficznego, jak na przykład systemowy Paint. Otwieramy w nim obrazek w formacie .bmp, następnie wybieramy „Zapisz jako…”  i z rozwijalnej listy formatów wybieramy JPEG. Podobnie działa np. popularny Xnview. Tu otwieramy plik i wybieramy „Zapisz jako…”, a następnie wybieramy format.

Z czym wiąże się zmiana BMP na JPG? Przede wszystkim startą jakości. Pliki bmp są duże, ponieważ mają bardzo wysoką jakość. Gdy zmienimy to na .jpg, jakość ta zmaleje, ale jeżeli nie potrzebny nam jest plik do dalszej obróbki, w niczym to nie przeszkadza. Nadal będzie mieć optycznie dobrą jakość. Formaty BMP używane są przeważnie w pracach związanych z profesjonalną obróbką grafiki. Warto jednak zauważyć, ze względu na swa ogromną wielkość, plik .bmp jest miejscem, gdzie zdolny haker może schować dodatkowe dane lub też nawet wirusa. Oczywiście jest to dość rzadka sytuacja i może pojawić się jedynie wtedy, gdy pobieramy plik graficzny bmp z nieznanego źródła. Jednak w takim przypadku dobry program antywirusowy powinien nam od razu dać znać o kłopotach.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak odzyskać usunięte pliki?

    Dowiedz się jak uporać się z bardzo częstym i nagminnym kłopotem, jakim jest utrata danych w kompach.

  • Co to jest RAID?

    Kiedy uważamy, że nasz system nie jest wystarczająco szybki a pojemność dysku za mała, możemy odwołać się do systemu RAID.

  • Ivona

    Syntezator mowy IVONA to aplikacja, dzięki której mamy możliwość używania komputerowego lektora. Może on odczytywać zarówno napisy w filmach, jak też i czytać zadany mu tekst.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: BMP na JPG - jak wykonać konwersję?