Tablety z Androidem jako e-book readery - jaką aplikację wybrać?

Krzysztof Król
1Komentarzy

Książki elektroniczne, czyli tzw. e-booki stają się coraz popularniejsze. To między innymi dzięki nim można zauważyć wzrost czytelnictwa także w Polsce. Ich przewaga nad tradycyjnymi książkami to przede wszystkim oszczędność miejsca. Niestety do obsługi e-booków potrzebujemy specjalnych urządzeń, tzw. e-book readerów. Najtańsze kosztują od około 300-400zł. Dla niektórych to niemało, stąd też rezygnują z zakupu. Jednak jest rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy kupować sprzętu służącego wyłącznie do czytania książek. Tym rozwiązaniem są niezwykle popularne tablety.

 

 

Po zainstalowaniu specjalnej aplikacji świetnie sprawdzą się także w roli czytników. Co prawda ich baterie wytrzymają nieco krócej na jednym ładowaniu, a tekst często nie będzie tak wyraźny, jak w przypadku readerów. Niemniej jednak poza tą jedną funkcją sprawdzą się także w wielu innych dziedzinach, często zastępując komputer czy zestaw multimedialny. Pozwolą między innymi na surfowanie po sieci, odtwarzanie filmów w jakości HD, granie w gry, pobieranie przydatnych aplikacji, korzystanie z nawigacji GPS, czy chociażby pisanie maili i edytowanie różnego rodzaju dokumentów. Ceny najtańszych tabletów zaczynają się także od kwoty około kilkuset złotych.

 

Co zrobić, aby zmienić nasz tablet w e-book readera? To proste! Wystarczy pobrać jedną z poniżej opisanych aplikacji i cieszyć się możliwością czytania ulubionej książki wszędzie tam, gdzie tylko zechcemy!

 


Na pierwszy ogień pójdzie darmowy Aldiko Book Reader. Aplikacja ta jest uważana przez wielu użytkowników za jedną z najlepszych w swojej kategorii. Wypadałoby zacząć od intuicyjnego i bardzo wygodnego w obsłudze menu. Nawet nieco mniej doświadczeni użytkownicy nie powinni mieć problemów z nawigowaniem. Ponadto aplikacja pomoże nam posegregować elektroniczny księgozbiór oraz pozwoli na dodawanie zakładek do czytanych właśnie książek. Ponadto Aldiko Book Reader posiada opcję dostępu do sklepu internetowego, gdzie poza wieloma płatnymi tytułami, znajdziemy również pozycje darmowe. Całość możemy odpowiednio spersonalizować zmieniając wielkość i styl czcionki, kolor tła czy podkreślenie tekstu. Obsługiwane formaty e-booków to Adobe RDM, EPUB oraz PDF - to niestety niewiele, ale większość popularnych e-książek "napisana" jest właśnie w którymś z nich.

 

 

Jeśli zależy nam na obsłudze większej ilości formatów to powinniśmy zwrócić uwagę na Moon+ Reader. Tutaj mamy bowiem do czynienia z możliwością czytania e-booków zapisanych jako pliki: TXT, HTML, EPUB, MOBI, UMD, FB2, CHM, CBZ, CBR, RAR, ZIP oraz OPDS. Ciekawostką w porównaniu do poprzednika jest opcja wyświetlania statystyk korzystania z posiadanych przez siebie książek. Nie zabrakło również możliwości personalizacji czy dodawania zakładek.

 

 

Trzecim z kolei jest także nie mniej popularny od dwóch poprzednich programów i rzecz jasna darmowy Cool Reader. Obsługuje podobną ilość formatów co Moon+ Reader i tak samo można go spersonalizować. Ponadto aplikacja wykazuje się niezwykle stabilną pracą i nie zajmuje wiele miejsca w pamięci tabletu. Można korzystać z e-booków zarówno zapisanych na karcie pamięci, jak i w pamięci telefonu/tabletu.

 

 

Na rynku jest jeszcze sporo innych, darmowych readerów. Być może ktoś z Was z takowego korzysta i może się z nami podzielić swoimi spostrzeżeniami. Zapraszam do komentowania!


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze

dodał: ~aqq , 04.04.2014

jest jedna mega wazna funkcja Moon+ Readera, sync przez Dropboxa lub Google Drive. Ja masz kilka urzadzen to idelane rozwiazanie. Ksiazki tez mozna trzymac w chmurze.