Poradnik: Smartfon z Androidem jako przenośny router Wi-Fi? To proste!

Krzysztof Król
0Komentarzy

Korzystanie z internetu w smartfonie staje się coraz wygodniejsze. Niemniej jednak nadal nie umywa się do przeglądania stron, czy pisania maili na standardowym pececie lub laptopie. Przewaga komputera polega przede wszystkim na wielkości ekranu oraz sposobie wprowadzania tekstu i nawigacji. Klasyczna klawiatura to w dalszym ciągu najlepsza metoda. Jeśli mamy przy sobie laptopa oraz smartfon, a operator w ramach posiadanego abonamentu oferuje nam sporą ilość danych to bez problemu możemy to wykorzystać na surfowanie w internecie właśnie za pomocą komputera.

 

 

Nie każdy bowiem wie, że dosłownie w kilku prostych krokach możemy zmienić nasz smartfon w punkt dostępu WiFi - czyli coś w rodzaju prywatnego hot-spotu. Opcja ta bardzo przydaje się w momencie, kiedy nastąpi awaria sieci domowej, lub jesteśmy poza domem i mamy przy sobie komputer.


Od czego zacząć?

 

Na początku upewniamy się, że w opcjach naszego smartfonu z Androidem mamy włączone Połączenie Danych:
Ustawienia > Więcej... > Sieci Komórkowe > Włącz przesył danych

 

 

 

 

Konfiguracja

 

Następnie wracamy do ekranu głównego Ustawień i wchodzimy w: 
Więcej... > Przenośny punkt dostępu Wi-Fi.
Tam też zaznaczamy, by opcja ta została uruchomiona.

 

 

Czasem może pojawić się komunikat ostrzegający o możliwości pobrania opłat przez operatora za dane komórkowe, które wykorzystamy. Niemniej jednak, jeśli w posiadanym przez nas abonamencie mamy wykupiony spory pakiet danych (obecnie jest to najczęściej od kilkuset MB do nawet kilku GB miesięcznie) spokojnie możemy kontynuować.

Teraz wszystko powinno już działać poprawnie. Niemniej jednak, aby zadbać o bezpieczeństwo właśnie stworzonej przez nas sieci WiFi powinniśmy wrócić do poprzedniego menu i wybrać opcję:
Ustaw punkt dostępu Wi-Fi.


Tam też możemy nadać dowolną nazwę naszej sieci (będzie ona widziana przez kartę sieciową laptopa, z którego chcemy skorzystać) oraz ustawić hasło dostępu w celu uniknięcia "podczepienia się" pod naszą sieć osób trzecich.

Teraz należy już tylko odpalić laptopa i znaleźć sieć Wi-Fi, która przed chwilą utworzyliśmy. Łączymy się z nią podając wymagane hasło i gotowe! Od tej chwili możemy korzystać z internetu w naszym komputerze. Prawda, że proste? Na koniec dodam tylko, że opcje menu mogą nieco różnić się w zależności od wersji systemu Android, która jest zainstalowana (w przypadku instrukcji był to Android 4.1.2 Jelly Bean) w Waszym smartfonie. Niemniej jednak cała procedura wygląda niemal identycznie.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze