Poradnik: Jak zainstalować plik APK na smartfonie/tablecie z Androidem

Krzysztof Król
0Komentarzy

Android to niezwykle otwarty system operacyjny, który od jakiegoś czasu zawładnął światem urządzeń mobilnych. Dziś trudno wyobrazić sobie smartfony czy tablety bez Androida. Jedną z jego głównych zalet to dostęp do setek tysięcy gier i aplikacji, które znaleźć możemy w oficjalnym sklepie Google Play. Warto jednak wiedzieć, że na system Google możemy również instalować oprogramowanie spoza sklepu. Jeśli udało nam się zdobyć plik z programem, na którym właśnie nam zależało to z pewnością będzie on miał rozszerzenie *.apk. Poniższy tekst zobrazuje Wam, jak w prosty i szybki sposób zainstalować tego typu pliki.

 


APK, czyli Android Package to coś podobnego do plików JAR w typowych telefonach komórkowych obsługujących gry i programy JAVA. Można ją rozpakować używając na przykład popularnego WinRAR'a. Po rozpakowania zauważymy, że w środku znajduje się cała masa pomniejszych plików, które składają się na grę lub aplikację. W skrócie plik APK to coś w stylu płyty z programem/grą dla komputerów PC.

 

Trzeba jednak pamiętać, że w sieci jest mnóstwo plików APK, które są niejako "wykradzione" od producenta oprogramowania i ich instalowanie jest nielegalne. Ponadto korzystanie z oprogramowanie z niewiadomego źródła często może grozić uszkodzeniem urządzenia (wirusy, uszkodzone pliki, itd.).

 

 

Jeśli jednak mamy pewność, co do zdobytej aplikacji i chcemy ją zainstalować to należy wykonać następujące czynności:
Podłączamy nasz smartfon lub tablet do komputera (system operacyjny Windows XP/7). Interesujący nas plik APK przenosimy do pamięci telefonu w standardowy sposób (poprzez połączenie USB jako dysk wymienny lub Bluetoothem). Następnie odłączamy smartfon od komputera i w menu znajdujemy zgrany wcześniej plik używając do tego jednego z dostępnych za darmo menadżerów plików. Uruchamiamy go. Jeśli wszystko jest ok, aplikacja powinna się zainstalować.

Często jednak włączone są zabezpieczenia i pojawia się komunikat o nieznanym oprogramowaniu i braku możliwości instalacji. Wtedy należy wejść w USTAWIENIA > Aplikacje i zaznaczyć opcję instalacji z nieznanych źródeł. Po tej zmianie ponownie wracamy do lokacji w której znajduje się plik APK i uruchamiamy go raz jeszcze. Teraz wszystko powinno przebiegać zgodnie z planem i po chwili możemy cieszyć się z zainstalowanego oprogramowania.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze