Jak zaktualizować Androida? Poradnik dla początkujących posiadaczy smartfonów i tabletów

Krzysztof Król
0Komentarzy

Aktualizacja oprogramowania systemowego dla laika może brzmieć bardzo poważnie. Niemniej jednak to nic strasznego. Szczególnie jeśli chodzi o urządzenia mobilne z systemem Android. Poniższy tekst pomoże wszystkim użytkownikom zaczynającym przygodę z Androidem sprawnie zaktualizować system w tablecie czy smartfonie. Dlaczego warto mieć najnowszą dostępną aktualizację? Przede wszystkim dla nowych, często bardzo przydatnych funkcjonalności, pozbycia się kilku błędów i sprawniejszej pracy urządzenia.

 

 

 

 

Nie taki diabeł straszny...

 

Przed aktualizacją warto jednak upewnić się, że mamy zrobiony backup najważniejszych danych - kontaktów (te powinny być zapisane na naszym koncie Google - pisaliśmy o tym, w jednym z poprzednich poradników) oraz danych z pamięci telefonu (zdjęć, muzyki, filmów, dokumentów).

 

 

Zaczynam!

 

 

W celu sprawdzenia, czy nasze urządzenie (smartfon lub tablet) może zostać zaktualizowane musimy wejść w USTAWIENIA w menu głównym systemu. Następnie z listy należy wybrać opcję Informacje o telefonie (smartfon) lub Informacje o tablecie (tablet).

Skoro jesteśmy już w odpowiednim miejscu, wybieramy pozycję AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA. Pamiętajmy jednak, że musimy mieć aktywne połączenie z Internetem. Najlepiej jeśli będzie to lokalna sieć WiFi, gdyż taka aktualizacja często może sporo ważyć (nawet kilkaset MB), a jeśli nie mamy wykupionego dużego pakietu danych, może nas to obciążyć sporymi kosztami. W tej chwili urządzenie automatycznie sprawdza, czy są dostępne aktualizacje systemowe. Jeśli okaże się, że mamy zainstalowaną najnowszą wersję Androida, zostaniemy o tym poinformowani odpowiednim komunikatem. Jeżeli jednak smartfon/tablet wykryje dostępne aktualizacje, zapyta nas, czy ma je pobrać i zainstalować.


UWAGA!!!

Przy instalowaniu aktualizacji systemowej upewnijmy się, że bateria w naszym smartfonie/tablecie jest w pełni naładowana. Kompletne rozładowanie w czasie pobierania/instalowania aktualizacji może uszkodzić sprzęt!

 

 

 

 

Teraz wszystko odbywa się automatycznie. Po pobraniu najnowszej wersji systemu, rozpoczyna się jej instalowanie. Jeśli wszystko jest OK, urządzenie powinno samoczynnie się zrestartować. Nie należy w tym czasie ingerować w jego pracę, próbować samemu włączać/wyłączać, gdyż to również może prowadzić do uszkodzenia. Zaraz po restarcie możemy cieszyć się nową, lepszą wersją Androida! Prawda, że to proste?

 

Starość, nie radość


Niestety starsze wersje systemu Android czasem wymagają aktualizacji manualnej. Ta może zostać przeprowadzone po podłączeniu do komputera poprzez kabel USB i zainstalowaniu specjalnego, dedykowanego oprogramowania (zazwyczaj dostarczane na płycie CD wraz z tabletem lub smartfonem). W tym przypadku należy postępować według wskazówek producenta lub specjalnego tutoriala, który jest integralną częścią wspomnianego wcześniej oprogramowania.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze