Jak skonfigurować smartfon z Androidem - pierwsze kroki z systemem Google - Poradnik

Krzysztof Król
0Komentarzy

Nigdy wcześniej nie miałeś smartfonu z systemem Android i mnogość jego funkcji oraz pierwsza konfiguracja nieco Cię przerażają? Nie martw się! Poniższy tekst krok po kroku przeprowadzi Cię przez meandry konfiguracji oraz wstępnych ustawień konta Google tak, byś mógł zacząć w pełni cieszyć się swoim nowym urządzeniem w sposób, który nie będzie sprawiał najmniejszych problemów.

 

 

Bez obaw!

 

Początkowo całość może wydawać się dość skomplikowana, szczególnie dla kogoś, kto do tej pory miał do czynienia jedynie z prostymi telefonami służącymi głównie do dzwonienia i wysyłania SMS'ów. Smartfony z Androidem dają dużo większe możliwości. Obecnie są to niemal komputery przenośne zamknięte w niewielkich obudowach. Dzięki nim poza podstawowymi funkcjami telekomunikacyjnymi możemy cieszyć się szybkim dostępem do internetu, możliwością instalowania mnóstwa przydatnych aplikacji oraz wciągających gier. Mało tego - nasze smartfony to także centra multimedialne. Słuchanie muzyki czy oglądanie filmów w jakości HD jest naprawdę proste!

 

 

 

 

Od czego zacząć?

 

Zaraz po pierwszym uruchomieniu słuchawki naszym oczom ukaże się ekran z pytaniem o to, czy posiadamy już konto Google. Ci z Was, którzy korzystają z G-maila po prostu wpisują tam swój adres. Jeśli jednak nie masz konta Google, a z poczty korzystasz poprzez serwis konkurencji, będziesz musiał je założyć. Jest to wymóg konieczny, by w pełni cieszyć się funkcjonalnością urządzenia przenośnego z Androidem i korzystać z wszystkich jego funkcji (na przykład sklep Google Play, skąd pobierać będziemy wszystkie przydatne aplikacje, gry i dodatki). Konto Google to w tym przypadku nie tylko adres e-mail. Dzięki niemy, będziemy mieć dostęp do kopii zapasowej wszystkich naszych danych konfiguracyjnych, czy chociażby całej książki adresowej. Po zmianie telefonu wystarczy podać posiadane przez siebie konto i całość powinna się automatycznie skonfigurować według naszych poprzednich ustawień. Ponadto do konta Google przypisane są wszystkie aplikacje oraz gry, które kupiliśmy w sklepie Google Play. Nie musimy się wiec martwić, że jeśli usuniemy je z pamięci urządzenia lub po prostu zmienimy smartfon na nowszy model, wszystko stracimy.

 

 

Konfiguracja konta Google i synchronizacja danych.


Skoro założyliśmy już konto Google, czas poznać jego możliwości. Rzecz jasna podstawa to skrzynka e-mail. Jednak w przypadku naszego smartfona to zaledwie jedna z wielu ciekawych, dostępnych funkcji. Jak już wcześniej wspominałem, na naszym koncie przechowywane są także wszystkie najważniejsze informacje dotyczące konfiguracji oraz kontakty e-mailowe i telefoniczne. Ponadto możliwe jest zsynchronizowanie kalendarza (spotkania, przypomnienia, itd) oraz dostęp do plików w usłudze Google Drive. Prosty przykład:


Robimy serię zdjęć naszym smartfonem i dzięki aplikacji Google Drive, wrzucamy je na wirtualny dysk. Po powrocie do domu nie musimy przenosić ich poprzez kabel USB, by móc je obejrzeć na ekranie monitora. Wystarczy, że zalogujemy się do konta Google i poprzez Google Drive zobaczymy na monitorze to, co zapisaliśmy poprzez telefon. Podobnie sprawa wygląda z dokumentami, notatkami, czy wszelkimi innymi pikami. Czasem funkcja ta jest bardzo pomocna. Warto dodać, że bezpośredni dostęp do swojej listy kontaktów, używając komputera można dostać się poprzez witrynę contacts.google.com i tam w łatwy sposób je edytować, usuwać, czy dodawać - wszystkie zmiany od razu będą widoczne w naszym smartfonie.

Jeśli mielismy już wcześniej rozbudowaną książkę teleadresową na koncie Google g-mail to smartfon zapyta nas czy automatycznie zsynchronizować kontakty. Jeśli się zgodzimy, na liście kontaktów naszego smartfona pojawią się wszystkie wpisy ze skrzynki.
Niemniej jednak, jeśli nie chcemy synchronizować wszystkich danych, możemy to w prosty sposób ograniczyć. Dzięki dostępnym opcjom sami wybieramy rzeczy, które chcemy dzielić z kontem Google.

 

 

Jeżeli przebrniemy przez wszystkie opisane powyżej kroki, dostaniemy w pełni funkcjonalny i gotowy do użycia smartfon! Teraz wystarczy pobrać wszystkie przydatne aplikacje i interesujące nas gry i rozpocząć przygodę z Androidem!


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze