Jak przyspieszyć działanie smartfonu SonyEricsson z Androidem - Poradnik

Krzysztof Król
0Komentarzy

Tym razem gratka dla tych, którzy chcieliby cieszyć się szybszą pracą swojego smartfonu marki Sony lub SonyErocsson z systemem Android. Nie każdy bowiem może pozwolić sobie na zakup najnowszego modelu z górnej półki. Samsung Galaxy S4, HTC One, czy Sony Xperia Z to wydatek rzędu 2500PLN. Jeśli posiadamy kilkuletni smartfon, często jeszcze z jednordzeniowym procesorem oraz niewielką ilością pamięci RAM, możemy w kilku dość prostych krokach znacznie przyspieszyć jego działanie. Poniższy tekst pomoże Wam to zrobić. Dodam tylko, że wiele z tych rad jest uniwersalna i może zostać wykorzystana przez użytkowników smartfonów innych marek.

 

 

 

 

Root to podstawa!


Po pierwsze musimy posiadać zrootowany system operacyjny. Jak to zrobić, napiszę w kolejnym artykule poradnikowym. Root to nic innego jak dostęp do systemu operacyjnego Android z poziomu tzw. Super User'a, czyli krótko mówiąc administratora. Dzięki niemu mamy dostęp do szeregu do tej pory niewidocznych opcji. Niestety Root pozbawia nas gwarancji, więc pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność. Niemniej jednak starsze słuchawki zazwyczaj są już po okresie gwarancyjnym, a ich rootowanie jest bezpieczne. Jednym z programów, który służy do rootowania jest Z4Root - prosty w obsłudze i niezawodny. Kolejną rzeczą, bez której ani rusz w kwestii optymalizacji pracy Androida jest instalacja programu o nazwie BusyBox. Dzięki niemu bez większych problemów będziemy mogli ingerować w konfigurację systemu oraz aplikacji.

 

 

 

 

Kolejnym, bardzo ważnym krokiem jest instalacja xRecovery. Jak sama nazwa wskazuje, program ten służy przede wszystkim do odzyskiwania danych. Jeśli w czasie usuwania lub zmian właściwości aplikacji pójdzie coś nie tak, zawsze możemy wspomóc się xRecovery.

 

 

 

 

Odinstaluj zbędne aplikacje

 


Skoro trzy opisane powyżej rzeczy są już za nami to czas zabrać się do pracy! Najpierw możemy zacząć od odinstalowania niepotrzebnego lub nieużywanego oprogramowanie. To akurat możemy uczynić bez rootowania. Pomaga w nieznacznym stopniu, ale przy większej ilości apek potrafi odmulić telefon.

 

Wchodzimy zatem do menu aplikacji i odinstalowujemy wszystko to, czego na co dzień nie używamy i nie jest nam po prostu potrzebne. Są jednak takie programy, z których zdarza nam się korzystać częściej, ale zajmują one spore ilości zasobów systemowych. Jedną z takich aplikacji jest Facebook. Dostęp do niego możemy uzyskać również poprzez standardową przeglądarkę internetową. Warto więc odinstalować Facebook'a i na przykład w jego miejsce utworzyć skrót do strony głównej FB na pulpicie telefonu. Funkcjonalność ta sama, a oszczędzamy sporo pamięci. Kolejne aplikacje, których możecie pozbyć się bez żalu to:
- Gra Quardapop (niektóre smartfony). Również zabiera sporo pamięci, a nie oferuje wiele w zamian. W sklepie Google Play jest wiele ciekawszych, darmowych i zajmujących mniej pamięci gier.
- OfficeSuite - jest to prosty eksplorator plików i przeglądarka dokumentów. Niestety nie pozwala on na jakąkolwiek ich edycję. W jego miejsce lepiej zainstalować bardziej przydatne narzędzie. Jednym z nich jest polecany przez wielu program ASTRO lub Root Explorer.
- wszelkiego rodzaju fabryczne nawigacje GPS. Kupując smartfon od operatora, po włączeniu w menu często widzimy sporą ilość preinstalowanych aplikacji. Te zazwyczaj są w wersji trial lub demo. Tak właśnie jest w przypadku wszelkiego rodzaju nawigacji GPS. Po wykorzystaniu darmowej licencji najlepiej taki program od razu odinstalować. Obecnie bardzo dobrze sprawdza się darmowa nawigacja zaimplementowana w Google Maps.

Smartfony Sony mają także aplikację PlayNow. To serwis, który strukturą przypomina Google Play - możemy tam znaleźć sporo płatnych aplikacji. Niemniej jednak te same programy dostępne są właśnie w Google Play, wiec PlayNow możemy z powodzeniem usunąć. Często operatorzy instalują odpowiedniki takich aplikacji. Ich też warto pozbyć się jak najszybciej. Niemniej jednak do usunięcia części z tych aplikacji potrzebny będzie wspomniany wcześniej Root Explorer. Standardowo bowiem opcja odinstalowania jest zablokowana przez operatora.

Kiedy już pozbyliśmy się zbędnego, softwarowego balastu, czas zająć się hardwarem. Na pierwszy ogień pójdzie procesor. W części smartfonów z serii Xperia mamy do czynienia z układem Snapdragon QSD8250 - na przykład Xperia X10. Jego pracę możemy zoptymalizować poprzez instalację oprogramowania Just-In-Time (JiT). Po poprawnej instalacji odczujemy sporą różnicę w szybkości działania naszej słuchawki! Przyspieszenie w najprostszy sposób można sprawdzić w testach benchmarkowych (Quadrant, Linpack). To, co od razu rzuci nam się w oczy to przede wszystkim płynniejsza praca menu, przechodzenie z menu do pulpitu i na odwrót oraz znacznie płynniejsze działanie gier.
Starsze smartfony spod szyldu SonyEricsson mają także zainstalowaną nakładkę Timescape. Całość prezentuje się bardzo ładnie, ale zżera sporo pamięci i przydaje się tylko w przypadku, kiedy mamy większą ilość kont na różnych portalach i chcemy je obsługiwać z jednego miejsca. Aby ją odinstalować, musimy pozbyć się takich oto plików/aplikacji:
TimescapePluginManager.apk
TimeScapeProvider.apk
Timescape-smallui.apk
uWlopProvider.apk
SnsContactImageCacheProvider.apk

Dla tych, którzy nie przepadają czytać instrukcji obsługi zbędny jest także samouczek o nazwie EManual. Tego możemy się pozbyć usuwając pliki:
EManual.apk
EManualLauncher.apk

 

 

Przyspiesz pracę aplikacji.


Na koniec możemy jeszcze zainstalować program o nazwie SysCtl. Ten jest darmowy i dostępny na łamach serwisu Google Play. Jej działanie powoduje jeszcze szybszą pracę zainstalowanych aplikacji. Warto jednak pamiętać, że aby uruchomić program musimy najpierw go pobrać, a po instalacji odszukać w menu opcję Sysctl Config i zaznaczyć Sysctl Support oraz Oom Allocating Task. Po restarcie wszytko powinno działać poprawnie.

 

 

To tyle jeśli chodzi o przyspieszenie pracy starszych modeli spod szyldu SonyEricsson. Może Wy macie jeszcze jakieś pomysły na usprawnienie działania smartfonów z Androidem również innych, znanych producentów?


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze