Google Android – jaki jest?

Patryk Nowak
0Komentarzy

Od wielu lat internetowy gigant Google kojarzył nam się wyłącznie z wyszukiwarką internetową i licznymi usługami sieciowymi. Dużym przełomem było kupienie przez korporację firmy Android Inc., co zaowocowało rozpoczęciem prac nad nową platformą mobilną. Ostatecznie, Android ujrzał światło dzienne we wrześniu 2008 roku, gdy miała miejsce oficjalna premiera telefonu G1, działającego pod kontrolą owego systemu.

 

g1_android


G1 ma wiele wspólnego z popularnym iPhone’m. Oba te smartphony obsługuje się za pomocą dużego, dotykowego ekranu. Można zaprogramować telefon tak, aby rozpoznawał gesty – np. dłuższe przytrzymanie palca na ekranie uruchamiałoby konkretną aplikację. Pisanie SMS-ów lub e-maili za pomocą dotykowego wyświetlacza dla wielu użytkowników bywa kłopotliwe. Dlatego dużym plusem G1 jest pełnowymiarowa, wysuwana klawiatura QWERTY, wyposażona w całkiem spore przyciski oraz niewielki trackball ułatwiający nawigację po stronach internetowych. Telefon od Google’a wykorzystuje do komunikacji interfejs Wi-Fi oraz nowoczesną sieć 3G. Wbudowana przeglądarka oparta na silniku WebKit oraz zintegrowane z nią usługi Gmail, Google Maps czy GTalk pozwolą na efektywne wykorzystanie potencjału urządzenia. Korzystanie z popularnych serwisów YouTube i Flickr nie przysparza w nim żadnych kłopotów. Aby uruchomić telefon i cieszyć się jego funkcjami niezbędne jest wprowadzenie adresu swojej skrzynki pocztowej Gmail. Warto wspomnieć o integracji G1 z internetowym sklepem muzycznym Amazon, w którym można kupować utwory zapisane w postaci cyfrowej. System Google Android ma prosty oraz intuicyjny w obsłudze interfejs. Nie znajdziesz w nim  wielu zaawansowanych funkcji, spotykanych choćby w Windows Mobile. Wiele osób skarży się na słabą jakość wykonania obudowy oraz niedostatecznie podświetloną klawiaturę. Za jego pomocą nie nagrasz również krótkiego filmu z wakacji.

Jak na razie, z telefonu można korzystać wyłącznie w sieci T-Mobile – jego cena wynosi około 180 dolarów. Producent deklaruje, że już w tym miesiącu G1 trafi do naszego kraju. Na początku znajdziemy go w ofercie sieci Era, natomiast jego cena nadal pozostaje tajemnicą. 


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze