Geocaching - gra terenowa z użyciem smartfona. Przeżyj przygodę w miejskiej dżungli!

Krzysztof Król
0Komentarzy

Geocaching (gr. geo – Ziemia, ang. cache /keʃ/ – chować, schowek, tajny skład) to swego rodzaju gra wieloosobowa, która odbywa się w rzeczywistym świecie. Potrzebne nam  będą smartfon z odbiornikiem GPS, specjalna aplikacja, trochę wolnego czasu i chęć przeżycia ciekawej przygody. Uczestnicy zabawy ukrywają w różnych, często ciężko dostępnych zakątkach miasta specjalne skrzynki (tzw. geocache).

 

 

Poszukiwacze skarbów w miejskiej dżungli


Co znajdziemy w środku? Schowane są tam dziennik, do którego użytkownicy zabawy powinni się wpisać zaraz po znalezieniu "skarbu" oraz drobne upominki zostawione przez poprzedników. Oprócz wpisania się do dziennika, powinniśmy również zostawić niewielki upominek dla kolejnego znalazcy skrzynki i sami zabrać coś dla siebie, co aktualnie znajduje się w skrzynce. Cały koncept wydaje się niezwykle prosty i jednocześnie potrafi dać mnóstwo satysfakcji. Szczególnie jeśli skrzynka schowana jest w miejscu, o którego istnieniu nie mieliśmy pojęcia, lub w takim, do którego dostęp jest utrudniony z różnego rodzaju przyczyn.

  

 


Potrzebne oprogramowanie


Nie wolno jednak zapomnieć o wspomnianej na początku tekstu aplikacji. Tutaj do wyboru mamy oficjalne oprogramowanie Geocaching od Groundspeak Inc, które dostępne jest w sklepach Google Play oraz App Store. Niestety nie jest to mały wydatek, gdyż producenci życzą sobie równowartość 40zł.

Za tą cenę otrzymamy między innymi:
- dostęp do oficjalnej bazy geocaching.com gdzie znajdują się informacje na temat ponad 2 milionów (liczba ta stale rośnie) skrzynek ukrytych w ponad 180 krajach na całym świecie,
- możliwość dzielenia się wrażeniami z poszukiwań ze swoimi znajomymi tak w komentarzach aplikacji, jak i poprzez serwisy społecznościowe,
- dostęp do obszernych opisów najciekawszych lokacji w danym regionie wraz ze skalą trudności,
- dokładną mapę terenu wraz ze wskazówkami dotarcia do celu,
- wsparcie dla 10 języków (niestety brak polskiego).

 

 

   

 

 

Alternatywnym rozwiązaniem jest pobranie bezpłatnego, nieoficjalnego klienta, który działa równie dobrze i pozwala na łączenie się z oficjalnymi serwerami geocaching.com. Jedną z lepszych, wysoko ocenianych przez użytkowników aplikacji tego typu jest c:geo od c:geo team.

Oferuje ona niemal te same funkcje, co jej płatny odpowiednik. Dodatkowo dostępne są także opcje:
- podglądu na mapie "na żywo" lokacji wybranej przez nas skrzynki,
- możliwość skorzystania z map Google lub OpenStreet,
- korzystanie z aplikacji również w trybie offline (informacje są ładowane na serwer w momencie połączenia),
- możliwość robienia notatek dotyczących aktualnie poszukiwanego "skarbu",
- import/eksport plików typu GPX,
- funkcja cachowania map w trybie offline.

 

 

 

Obie aplikacje zaoferują także opis miejsca i wrażeń z trasy poprzednich użytkowników, którzy dotarli do skrzynki oraz opis tego, co w niej znaleźli. Sami pod dotarciu do interesującego nas miejsca też możemy ocenić trudność przygody, czy terenu na którym znajduje się skrzynia. W trakcie poszukiwań trzeba pamiętać o tym, by cały czas mieć włączony odbiornik GPS, gdyż oprogramowanie geocachingowe wykorzystuje go do podawania aktualnych współrzędnych i obliczania trasy, która została do pokonania.

 

 

 

 

 

To uzależnia!


Wystarczy spróbować jeden jedyny raz, a uwierzcie mi, nie będziecie chcieli przestać. Ta współczesna gra terenowa jest niezwykle wciągająca i pozwala na aktywne spędzanie wolnego czasu. Poszukiwać skarbów może w pojedynkę lub angażując do tego paczkę znajomych, czy rodzinę. Warto dodać, że w opisie miejsc często zawarta jest informacja na temat dostępności dla osób niepełnosprawnych lub tych, szukających w towarzystwie dzieci.

 

Na świecie tworzą się obecnie całe grupy geocachingowe zrzeszające setki tysięcy ludzi. Poza wpisami dostępnymi w proponowanych przeze mnie aplikacjach, szereg informacji na temat zabawy znajdziemy także na dostępnych w sieci forach internetowych i serwisach poświęconych tej niezwykle ciekawej grze terenowej.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze