Darmowe nawigacje GPS na Androida - czy warto?

Krzysztof Król
0Komentarzy

Nawigacje satelitarne GPS to dziś praktycznie nieodzowny gadżet każdego kierowcy. Urządzenia tego typu można nabyć za kwotę od około 250zł do nawet ponad 1000zł. Niemniej jednak współczesne smartfony i tablety z systemem operacyjnym Android mają wbudowany odbiornik GPS. Po co więc wydawać pieniądze na dodatkowe urządzenie, które spełniałoby wyłącznie rolę nawigacji, skoro równie dobrze możemy pobrać odpowiednią aplikację i cieszyć się dokładną nawigacją samochodową na ekranie naszego smartfonu?

 

Niestety większość tego typu programów, które znaleźć możemy w sklepie Google Play jest płatna. Producenci często życzą sobie za nie ponad 100-150zł. Wydaje się więc, że to dość sporo, jak na program dla urządzeń mobilnych. Niemniej jednak w gąszczu aplikacji służących do nawigacji udało nam się znaleźć dwie darmowe i w pełni funkcjonalne. Zobaczcie sami!Google


Nie może być inaczej. Na sam początek pod nóż poszedł darmowy produkt firmy Google. Nawigacja to integralna część map Google, które za darmo możemy pobrać ze sklepu Google Play. Na początku należy wspomnieć, że aplikacja wymaga stałego połączenie z internetem, gdyż mapy do nawigacji pobierane są na bieżąco. Niemniej jednak, jeśli przed wyruszeniem w trasę poświęcimy kilka minut wolnego czasu to nawigacja Google może również pracować w trybie offline. Od niedawna bowiem dostępna jest opcja zgrywania fragmentów map do pamięci telefonu lub na kartę SD. Wystarczy zaznaczyć interesujący nas obszar i kliknąć zapisz. Zgrywając całą trasę przejazdu, unikniemy kosztownego połączenie z internetem poprzez sieć GSM. Sama nawigacja jest niezwykle prosta w obsłudze i nie oferuje zbyt wielu (czasem zupełnie niepotrzebnych) opcji. Możemy wybrać, czy w podróż chcemy udać się pieszo, przy użyciu komunikacji publicznej lub samochodem. Warto dodać, że szczegółowość map stoi tutaj na bardzo wysokim poziomie (standardowe Mapy Google) włącznie z siatką budynków 3D dla większych miast. Nie zabrakło także komunikatów głosowych w języku polskim. Niemniej jednak w czasie testów, aplikacja kilka razy poinformowała nas trochę za późno o nadchodzącym skręcie i musieliśmy nadrabiać kilka kilometrów. Nawigacja oferuje także funkcje dostępne w standardzie dla Map Google, czyli lokalizowanie najbliższych punktów POI (bankomaty, restauracje, stacje benzynowe, szpitale, itd). Kolejną jej zaletą jest szybkość działania. Z nawigacją od Google doskonale poradzą sobie nawet nieco słabsze, kilkuletnie już smartfony.NavitKolejną, darmową aplikacją jest Navit. Program ten nie jest znany szerszemu odbiorcy, ale nieco bardziej zaawansowani użytkownicy z pewnością o nim słyszeli. Sama nawigacja powstała jako projekt OpenSource jeszcze na długo przed premierą systemu Android. Dzięki takiemu charakterowi każdy mógł dodać do niej coś od siebie. W związku z czym po kilku latach powstała sprawnie działająca aplikacja, zawierająca wszystkie podstawowe funkcje nawigacji GPS. Warto wspomnieć, że całość działa offline i nie potrzebuje połączenie z internetem, by pobierać mapy na bieżąco. Przy instalacji musimy odwiedzić stronę producenta i wybrać ręcznie obszar mapy, który chcemy mieć dostępny w pamięci naszego smartfonu. Całość jest zgrywana do odpowiedniego folderu i gotowe! Niestety samo menu nie jest już tak przejrzyste, jak ma to miejsce w przypadku Nawigacji Google. Brak jest również polskiego języka i polskich komunikatów głosowych. Niemniej jednak jest to produkt darmowy rozwijany głównie przez fanów.

 

Podsumowanie

Zatem, którą z prezentowanych nawigacji wybrać? Tym mniej zaawansowanym użytkownikom lub osobą, które mają duży pakiet danych w abonamencie z pewnością polecamy nawigację Google. Jeśli jednak chciałbyś zaoszczedzić na danych i mieć dostęp do kilku dodatkowych opcji, a nieco bardziej skomplikowane menu nie jest dla Ciebie problemem to powinieneś wziąć pod uwagę Navit.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze