Angry Birds Android - która część najlepsza? Ranking Pobierz.pl

Krzysztof Król
0Komentarzy

Angry Birds to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejsza seria gier dla urządzeń mobilnych. Pierwsza część to doskonały przykład na to, że skomplikowana grafika 3D, zawiła fabuła oraz drogie licencje wcale nie są potrzebne, by stworzyć ogólnoświatowy hit. W poniższym tekście postaram się odpowiedzieć na pytanie, która z dotychczas wydanych części Angry Birds jest najlepsza i warta polecenia. Ranking ten jest moją subiektywną oceną i nie każdy może się z nim zgodzić. Niemniej jednak wydaje mi się, że warto go przeczytać i dowiedzieć się co nie co na temat tych odsłon, w które może nie mieliście okazję zagrać.Saga Angry Birds


Rovio, studio odpowiedzialne za stworzenie serii ze wściekłym ptactwem w roli głównej spłodziło łącznie dziewięć części. Są to:
Angry Birds
Angry Birds Rio
Angry Birds Seasons
Angry Birds Space
Angry Birds Star Wars
Angry Birds Trilogy (są to pierwsze trzy części gry - wydanie dla najpopularniejszych konsol)
Angry Birds Friends (dostępna dla użytkowników Facebooka, Androida i iOS - pozwala na konkurowanie między sobą)
Angry Birds Ultrabook™ Adventure (dostępna dla użytkowników Facebooka)
Angry Birds Heikki

 

Ja jednak chciałbym zająć się wyłącznie tymi, które dostępne są dla smartfonów i tabletów z systemem Android.

 

 

Angry Birds


Pierwsza część, wydana kilka lat temu, początkowo na iOS niemal od samego początku stała się hitem. Co wpłynęło na tak ogromną popularność gry? Tego do końca chyba nikt nie jest w stanie wyjaśnić. Nie był to przecież nowatorski pomysł rozgrywki. Tego typu aplikacje znane były już pod koniec lat 90-tych XX wieku. Moim zdaniem na sukces złożyło się kilka czynników - płynna animacja, bardzo dobra, kolorowa (ale nie cukierkowa) grafika 2D, prosta fabuła, doskonały humor, łatwy system sterowania, którego każdy mógł nauczyć się dosłownie w kilka minut oraz możliwość poprawiania swoich wyników i zdobywania kolejnych achievmentów w postaci gwiazdek. Do tego mnóstwo zróżnicowanych poziomów i mamy gotowy przepis na hit. Nie można także zapomnieć, że Angry Birds od początku dostępne były w dwóch wersjach - płatnej, która nie zawierała reklam i free, gdzie producenci uraczyli graczy wyskakującymi gdzie nie gdzie bannerami. Te jednak nie denerwowały zbytnio i nie przeszkadzały w rozgrywce. Brak opłat to także jeden z najważniejszych czynników, dzięki którym seria Angry Birds osiągnęła sukces. Dla tych, którzy mimo wszystko nie mieli okazji zagrać w którąkolwiek z części podpowiem, że celem rozgrywki jest unicestwienie wszystkich złowrogich świniaków, które podstępnie ukradły naszym ptasim bohaterom jajka. Gracz wykorzystując atrybuty różnego rodzaju ptactwa musi, poprzez wystrzeliwanie z procy, zniszczyć świńskie fortyfikacje i zdobyć przy okazji jak największą ilość punktów, by odblokować kolejne, coraz bardziej skomplikowane poziomy. W pierwszej części do dyspozycji twórcy oddali nam aż siedem rodzajów ptaków, z których każdy mógł pochwalić się innymi zdolnościami. Począwszy od podstawowego, czerwonego, który po prostu po wystrzeleniu z procy taranował przeszkody z umiarkowaną siłą, przez żółtego, który po ponownym dotknięciu ekranu nabierał większej prędkości podczas lotu, aż po białego, czy zielonego, który zachowywał się nieco jak zdalnie sterowany i po zatoczeniu łuku, mógł precyzyjnie trafić w schowany na przykład za ścianą cel.

 

 

Angry Birds Rio


Po ogromnym sukcesie pierwszej części, jej twórcy nie usiedli na laurach i postanowili pójść za ciosem. Kolejny tytuł z serii Angry Birds posiadał dopisek Rio. Przez wielu graczy to właśnie ta część uważana jest za najlepszą. Jednak według mnie nie wniosła ona wiele nowości w stosunku do części pierwszej. Warto wspomnieć, że fabuła Angry Birds Rio stworzona została na podstawie filmu animowanego z 2011, którego tytuł to właśnie Rio. Mamy więc tutaj do czynienia z kilkoma motywami zaczerpniętymi z tejże animacji - levele przypominające krajobrazy Rio De Janeiro i dodatkowe achievmenty w postaci egzotycznych owoców. Na plus w stosunku do pierwszej części można tutaj zaliczyć grafikę. Animacja jest nieco płynniejsza, a same poziomy zostały wykonane z większą starannością - to widać! Tę część polecam szczególnie na długie, zimowe wieczory - kolorystyka i egzotyczny klimat sprawią, że od razu zrobi nam się cieplej.

 

 

Angry Birds Seasons


Kolejna, trzecia z kolei odsłona to Angry Birds Seasons. Według mnie jest chyba najlepszą z dotychczas opisywanych. mamy tutaj bowiem do czynienia z całkiem ciekawym pomysłem na urozmaicenie rozgrywki. Cała gra podzielona została na tytułowe sezony. Gracz ma do dyspozycji miedzy innymi okres Świąt Bożego Narodzenia, Halloween czy czas powrotu do szkoły. Twórcy sukcesywnie dodają kolejne aktualizacje z coraz to nowszymi porami roku. Dzięki temu gra wydaje się być znacznie bardziej rozbudowana i otwarta w porównaniu z poprzedniczkami. Rzecz, która nie każdemu może przypaść do gustu to fakt, że dziennie możemy wybrać tylko jeden poziom (niektóre sezony). Dostęp do kolejnego otrzymamy po 24 godzinach. To rozwiązanie w trochę sztuczny sposób wydłuża czas rozgrywki. Skoro wspomniałem o rozgrywce to warto dodać, że poziom trudności w Angry Birds Seasons jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku poprzedników. Każdy z proponowanych sezonów to tak naprawdę inna gra - różnice w grafice, motywach czy bonusach sprawiają, że aplikacja wydaje się bardzo rozbudowana. Ta część to propozycja przede wszystkim dla nieco bardziej zaawansowanych graczy lubiących poświęcić więcej czasu na zabawę niż przeciętny Kowalski. Sam system rozprawiania się z przeciwnikiem pozostał bez zmian - w dalszym ciągu dysponujemy tymi samymi ptakami, które próbują zniszczyć świńskie imperium zdobywając do trzech gwiazdek po każdym z ukończonych leveli.

 

 

Angry Birds Space


Dla fanów kosmicznych podróży Rovio proponuje Angry Birds Space. Tym razem nasza dzielna eskadra ptaków będzie musiała zmierzyć się ze świniami z kosmosu. Ta część wprowadza kilka nowych rodzajów bohaterów, nieco odmienioną fizykę, jeszcze lepszą oprawę graficzną oraz dostęp aż do 60 poziomów. Tym razem gracz odwiedzać będzie różnego rodzaju planety - ziemna, lodowa, pustynna, itd, gdzie przyjdzie mu się zmierzyć nie tylko z zielonymi świniakami, ale także z przeszkodami, które spowodowane są zmienioną grawitacją lub jej brakiem. Sprowadza się to do zmiany systemu celowania. Wystrzeliwując konkretnego ptaka, musimy brać pod uwagę wszystkie asteroidy lub innego rodzaju ciała niebieskie, które poprzez swoje przyciąganie zmieniają trajektorię lotu. Ta zmiana w stosunku do poprzednich części nieco utrudnia rozgrywkę, ale też ją urozmaica. Moim zdaniem Angry Birds Space jest trochę przekombinowana i osobiście nie przypadła mi do gustu. Są jednak ludzie, którym to właśnie ta część podoba się najbardziej właśnie ze względu na wprowadzone innowacje i pewien powiew świeżości.

 

 

Angry Birds Star Wars


Moim niekwestionowanym numerem jeden w tym zestawieniu jest Angry Birds Star Wars. Nie tylko dlatego, że jestem fanem sagi Gwiezdnych Wojen. Chociaż nie ukrywam, że to też miało wpływ na mój wybór. Począwszy od świetnej oprawy audio-wizualnej (oryginalne motywy muzyczne z Gwiezdnych Wojen), przez fabułę pełną humoru i wplecionych scen z filmu, aż po zbalansowany gameplay. Gracz oprócz możliwości wyboru leveli osadzonych w realiach Star Wars (planeta Tatooine, Gwiazda Śmierci, itd) może także zagrać w jeden z dziesięciu bonusowych poziomów. Świńscy przeciwnicy są tutaj przedstawieni jako wojska Imperium, a naszym zadaniem jest, rzecz jasna, doprowadzić do ich klęski. Ptaki zaś "wyposażone" zostały w cechy głównych postaci filmowych. Tak więc mamy tutaj do czynienia z Luke'iem, R2D2 czy C3PO. Jeśli zaś chodzi o zróżnicowanie poziomów to twórcy pokusili się po połączenie standardowych, znanych z pierwszych części gry, jak i tych, które mogliśmy spotkać w odsłonie Angry Birds Space. Jestem pewien, że Star Wars wciągnie Was na długie godziny i da mnóstwo radości z grania.

 

 

Angry Birds Friends


Najnowsza część, która jest obecnie szeroko promowana na łamach sklepu Google Play to Angry Birds Friends. Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla tych, którym rozgrywka w trybie single player nie wystarczy. 

Nie jest to jednak typowa gra wieloosobowa. Konkurować bowiem możemy z innymi użytkownikami poprzez branie udziału w turniejach i pokonywanie tych samych leveli. Później nasz wynik jest porównywany z konkurentami, a tablice wyników wyświetlane online. Co ciekawe, ta odsłona Angry Birds jest multiplatformowa. To znaczy, że możemy zagrać w nią zarówno na smartfonie, jak i poprzez serwis Facebook. Twórcy ponadto co jakiś czas proponują nam różnego rodzaju turnieje z nagrodami. Lubisz konkurować ze znajomymi? Ta część jest właśnie dla Ciebie!

 

 

Podsumowanie


To wszystko jeśli chodzi o sagę Angry Birds. Jak widzicie ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, która część góruje nad innymi. Każda bowiem proponuje innego rodzaju rozrywkę. Jeżeli do tej pory nie mieliście okazji zagrać w żadną z nich to zdecydowanie powinniście zacząć od klasycznej jedynki. Tym jednak, którzy wiedzą z czym się to je, proponuję odsłonę Star Wars, gdyż łączy ona w sobie wszystko to, co najlepsze niemal w każdej z dostępnych części. Jeżeli nie zgadzacie się z moją oceną, podzielcie się tym w komentarzach! Jeśli zaś macie propozycję na kolejne zestawienia, porównania czy rankingi to piszcie na naszego redakcyjnego maila: redakcja@pobierz.pl


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze