Android - kody serwisowe - przydatny poradnik

Krzysztof Król
1Komentarzy

Większość z Was zapewne słyszała o tym, że po wpisaniu specjalnych kodów na klawiaturze telefonu, możemy uzyskać dodatkowe informacje na temat urządzenia, które najczęściej nie są dostępne z poziomu standardowego menu. Nie inaczej sprawa przedstawia się w przypadku najnowszych smartfonów z systemem operacyjnym Google Android.

 

 

Poniższy poradnik prezentuje najciekawsze i często przydatne kody, które możecie sprawdzić u siebie. Wystarczy wpisać podaną kombinację i obserwować ekran. Niemniej jednak musimy pamiętać, że kody te to tzw. kody serwisowe, często dające dostęp do opcji przeznaczonych wyłącznie do obsługi testowej lub podczas napraw. Dlatego jeśli nie wiecie co dany kod oznacza i do czego służy, bądźcie ostrożni podczas jego używania, gdyż można w ten sposób na przykład wyczyścić pamięć telefonu i stracić ważne dane.

Jako pierwszy warto sprawdzić kod:

*#*#4636#*#* - pokazuje najważniejsze informacje na temat samego telefonu. Mamy tutaj dostęp do zakładek:

O telefonie
O baterii
O WiFi

 

 

Jeśli w szybki i prosty sposób chcielibyśmy stworzyć backup naszych dany znajdujących się w pamięci telefonu, to wystarczy, że wpiszemy:
*#*#273283*255*663282*#*#* 


*#*#7594#*#* – tutaj zaś mamy do czynienia z możliwością zmiany funkcjonalności przycisku Power. Możemy go ustawić w ten sposób, że po dłuższym przytrzymaniu będzie on od razu wyłączał telefon bez konieczności wyboru odpowiedniej opcji z menu.

*#*#7780#*#* - w tym przypadku mamy możliwość usunięcia ważnych informacji, czyli konta Google, danych aplikacji oraz pobranych aplikacji. Przydaje się ona w chwili, kiedy kupimy używany telefon i chcemy wyczyścić na raz wszystkie dane poprzedniego użytkownika lub jeśli po długim czasie użytkowania chcielibyśmy zrobić szybko porządek z niepotrzebnymi danymi.

 

Kolejny przydatny kod to:
*2767*3855# - Kod ten usuwa wszystko to, o czym pisałem poprzednio oraz przeinstalowuje fabryczne oprogramowanie.


*#*#34971539#*#* - dzięki tej kombinacji uzyskamy najważniejsze informacje o aparacie. Mamy tutaj dostępne opcje aktualizacji oprogramowania aparatu, sprawdzenie wersji oprogramowania aparatu oraz wymuszenie aktualizacji (np. w czasie, kiedy aparat zaczyna "wariować" podczas robienia zdjęć).

 

Serwice mode to sekcja, która umożliwia użytkownikowi przetestowanie większości funkcjonalności słuchawki. Uruchamia się ją poprzez wpisanie kodu:
*#*#197328640#*#*
Poniżej znajdziecie resztę przydatnych kodów, które związane są głównie z testowaniem poprawności działania poszczególnych komponentów telefonu:
*#*#0842#*#* – test poprawności działania wibracji oraz podświetlania ekranu
*#*#232338#*#* – adres MAC
*#*#1472365#*#* – test czujnika GPS
*#*#232331#*#* – test czujnika Bluetooth
*#*#232337#*# – adres MAC czujnika Bluetooth
*#*#0*#*#* – test ekranu
*#*#0588#*#* – test czujnika zbliżeniowego
*#*#0673#*#* – test dźwięku
*#*#2664#*#* – test poprawności działania ekranu dotykowego
*#*#0283#*#* – opcje związane z sekcją audio

 

 

Na koniec...


To byłoby na tyle jeśli chodzi o wybór najciekawszych kodów serwisowych, dzięki którym możecie dokładnie sprawdzić co kryje się w Waszych telefonach. Znacie jeszcze jakieś inne, ukryte funkcjonalności smartfonów z systemem Android? Jeśli tak, to podzielcie się nimi w komentarzach!


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze

dodał: ~michwoj79 , 25.06.2013

Witam u mnie nie działają te kody :( mam samsung b5330 z adroidem więc czemu mi nie dzialają